Повечето от артефактите са откраднати архитектурни елементи от „второстепенно значение”, като парчета от стенни и керамични фрагменти. Въпреки това, през октомври миналата година, жена от Монреал, Канада, влезе в заглавията на пресата, когато лично върна на мястото му фрагмент на 2000 г., взет от древния град 50 години по-рано, по време на медения ѝ месец. Фрагментът представлява парче теракота във формата на малка маска, която е красяла верандата на дамата. Въпреки че не е особено ценна, маската е свидетелство на една отминала цивилизация. Жената, която се казва Лайза Кардучи, не е била глобена. Вместо това, от полицията заявиха, че се надяват действията й да окуражат и други хора да направят същото.
Изложбата предстои да бъде проведена в едно от помещенията, което бе реновирано като част от реставрационната кампания „Велик Помпей”, на стойност 105 милиона евро, която стартира през 2012 г. Той има за цел да подсили зоните, намиращи се в опасност от срутване. Датата на експозицията все още не е обявена. Прочетете повече за реставрацията тук.
Андрю Уолъс Ханрил, професор по история на Рим в университета в Кеймбридж, приветства връщането на откраднатите артефакти, въпреки, че както той самият отбелязва: „Това разграбване е започнало още през XVIII век. Бурбонските крале горчиво са се оплаквали от това”. Едва сега са инсталирани камери за видео наблюдение в някои от помещенията, което позволява контрол. „Учудващото е, повече не е било загубено, благодарение на тези, които имат съвест”, допълва още професор Ханрил.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар