Отварянето на Япония към света след 200-годишна пълна изолация през 1854 г. отприщва истинска мания към японската култура на Запад и особено във Франция. Това е стимулирано чрез вноса на луксозни стоки от Япония, представени на световни изложения, като тези във Виена през 1873 г. и Париж през 1878 г.
Модата към японските стоки се проявява по много начини: художници като Моне, Гоген, Ван Гог, Бонар и Дега изобразяват внесени произведения на изкуството и предмети от бита в собствените си картини. Те използват японски образец, което води и до по-далеч достигащи последици, а именно - въвеждането на японската гравюра на дърво. Всъщност, именно японската цветна гравюра върху дърво, съчетана с художествената традиция на страната, провокира създаването на многообразие от форми на художествено изразяване, въздействието на които продължава и през ХХ век.
Изложбата ще включва над 300 произведения на изкуството, сред които картини и представителна селекция от японски гравюри от Хокусай, Хирошиге, Китагава Утамаро и други, взети от колекциите на художниците от същия период. Артефактите от Япония също са съпоставени със съответните произведения, в които се появяват. Историческите фотографии и селекция от графични плакати завършват проучването на това как Европа гледа на Япония през XIX век.
Експозицията ще бъда открита на 20 февруари и ще продължи до 10 май 2015 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар