За по-сериозното изкуство са посветени отделни вечерни търгове. На тях мечките не са чак толкова много: зелена плоска муцунка, напомняща на Мики Маус на Джеф Кунс (оценявана на 350-450 хиляди паунда) и ситопечат на Анди Уорхол с панда - барабанист (40-60 хиляди паунда). Черепите също са няколко: боядисан бронзов на братя Чапман (20-30 000 паунда) и живописен на Георг Базелиц (300-400 хиляди паунда). Всичко останало с лекота се дели на две „части“, за живота и смъртта, тъй като цялото изкуство е посветено на тази тема.
Сред по-известните произведения на изкуството са: „Без име“ на Марк Ротко (най-скъпата творба в цялата колекция, оценена на 2-3 млн. паунда), черният като нощта „Пространствен концепт“ на Лучо Фонтанd (1-1,5 млн. паунда), произведение на Алън Джоунс (400-600 хиляди паунда), инсталация от таблетки „Дванадесет хапчета“ на Деймиън Хърст (200-300 хиляди паунда), както и ситопечат с Ленин и Мао на Уорхол.
Вторият ден на търга ще бъде посветен на по-ниско оценяваното изкуство, а третият ден ще бъде чисто тематически – ще има стотици мечки и не по-малко черепи. Впечатлението, което създава изложбата е, че колекционерът се е увличал по Русия е невярно: да, в колекцията има руски сребърни табакери с мечета и порцеланова фигурка с панаирни артисти от фабрика Гарднер, но също така в нея се срещат и немски и австрийски бронзови мечки, стъклени американски мечета на фирма Тифани, английска дърворезба и японски фигурки.
В Сотбис смятат, че това е най-странната колекция за цялата история на аукционната къща в продължение на 270 години. Търговете ще се проведат в Лондон от 10 до 12 март.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар