"Изключителен резултат, бележещ увеличение с 300 процента зa едно десетилетие", заяви Тиери Ерман, президент и основател на Artprice.com, чийто доклад бе обявен в партньорство с китайския конгломерат Artron. Този бум се придружава от равнище на непродадените предмети на изкуството от 37 процента в западните страни и 54 на сто в Китай, което показва липсата на спекулация, според Ерман. Обявените данни не включват антиките, анонимните културни национални богатства и недвижимите имоти.
Миналата 2014 бе и година на рекорден брой търгове – 1678, при които сделките са превишили или са били един милион долара. На 10 милиона долара или повече са били оценени и продадени 125 предмета на изкуството спрямо само 18 през 2005 година.
Китай продължава да бъде начело на класацията с оборот от 5,6 милиарда долара макар това да е спад с 5 процента спрямо 2013 година. Въпреки това забавяне Китай (заедно с Хонконг и Тайван) изпреварва американския си конкурент, най-вече защото има по-голям пазар на древни предмети на изкуството, отбелязва Ерман.
За САЩ обаче, 2014 година бе изключителна с нарастването с 41 на сто до 4,8 милиарда долара. Великобритания също се представя добре (+35 на сто), заемайки трето място в класацията с продадени на търг предмети на изкуството за 2,8 милиарда долара.
Търсенето е трайно и агресивно и то на всички континенти, подчертават от Artprice.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар