От 3 февруари до 28 юни 2010 година музей Мелол, ще приюти една експозиция от около 160 произведения с наименованието „Това е животът”. Селекцията представя добре познати художници. Темата на изложбата е свързана изцяло с влиянието на смъртта и суетата от Античността до днес.
Изложени са предмети, скулптури, видеа, фотографии, бижута и платна на Караваджо, Франциско де Зурбаран, Джовани Мартинели,Жорж Брак,Бернард Бюфе, Жан Елион, Денис Лаже, Ян Пей Минг, Николас Рубинстайн, Жан Мишел Арберола, Пол Сезан, Антонио ди Переда, Пиер и Жил, Деймиън Хърст, Пикасо, Анди Уорхол и др.
Още от Античността мотивът за смъртта занимава човешкото съзнание. Латинският израз „Memento Mori”, означаващ „Не забравяй, че ще умреш”, е доказателство за това.През Средновековието смъртта е неизменна чест от ежедневието. През XVII век заедно с Реформацията, идваща от северните европейски страни, се появява и темата за суетата и свързаните с нея кодове и символи.
Днес суетата се разпростира навсякъде около нас: в модата, музиката, рекламите и дори на улицата. Бижута, дрехи, аксесоари, всичко това са само някои от израженията на диктатурата на лукса, която властва над идентичността ни.
Експозицията „Това е животът”, която събира съвременни художници с майстори от Античността, Средновековието и Ренесанса, се опитва да ни сближи с единственото неизбежно нещо в нашия живот, представяйки скелета и черепа по един начин изпълнен с естетика.
Тези творби подканват зрителя да се замисли с ирония и добронамереност за общата ни човешка съдба.Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар