Досега светът възприемаше картините на великия художник, наричан „баща на Западноевропейската живопис”, като бледи и почти монохромни стенописи.
„При включване на ултравиолетовата лампа всичко добива контраст, цветност и дълбочина”, твърди координаторката на проекта Сесилия Фрозинини.Капелата Перуци, по чиито стени са изписани евангелистът Йоан и Йоан Кръстител, е била вдъхновение за велики художници по време на Ренесанса, век след смъртта на Джото през 1337 година. Въпреки това тя е оставена на произвола на съдбата в продължение на стотици години. Чак сега някои от най-фините детайли на фреските излизат отново на показ.
Реставрацията на високия 12 метра купол, изрисуван от Джото през 1320г., започва миналата година.
Целта на самото проучване, в което са включени повече от дузина експерти и което е отчасти финансирано от фондация Гети в Лос Анджелис, е да събере колкото може повече информация за капелата Перуци, която ще послужи като бъдещ план за следващи реставрационни процеси.Фини детайли са открити в една сцена от фреските, в която Бог приема Йоан Кръстител в Рая.
„Открихме тайната на Джото”,твърди Изабела Лапи Балерини, също част от реставрационния екип.През 1958 година е направен още един опит да се извадят наяве само рисунките на Джото, тъй като през 19ти век се е изографисвало над тях.
Госпожа Фрозинини направи съобщение пред Ройтерс след видяните снимки. "Надявам се единствено да намерим достатъчно средства, за да направим цялостно изследване с ултравиолетова светлина върху цялата капела. Дано да можем да направим нещо като виртуален софтуер, за да споделим откритото с широката публика", казва тя.Употребата на ултравиолетова светлина обаче трябва да бъде сведена до минимум, тъй като може да увреди самите изображения, които са особено крехки, защото са рисувани на суха повърхност, за разлика от другите фрески.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар