НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Проект „Подлезите на Подуяне“ (19.06.2015)
 Част от календара на културните събития на Столична община това лято са подлезите на бул. „Ботевградско шосе“, заредени с типичното за подобен тип съоръжения подтискащо усещане. Пешеходците преминават неохотно и забързани към отсрещната страна на големия булевард.

Осем дипломанти от специалност „Стенопис“ от НХА под ръководството на проф. д-р Боян Добрев работят, за да създадат нова енергия на места, където хората обикновено се страхуват да преминат, и да осмислят тези места за контакт по нов начин, а с това и  нашия град – София.

Програма „Събития на столичните райони“ на Столична община подкрепя младите творци в тяхната нелека задача да осмислят по нов начин градската среда на Подуяне. Ще бъде поставен фокус върху обществено значими теми и проблеми на тези естествени кръстовища на големия град. Идеята е подлезите да станат нови културни средища, израстнали извън традиционния център на столицата, които биха насърчили активния контакт на гражданите в тези нови културни пространства.

Ето какво споделиха студентите за проектите си:

Александър Александров – Идеята за този проект ми беше подсказана от интересния профил на стената, която състояща се от две части под ъгъл, предполага използването на интересна визуална комуникация с преминаващите през подлеза. Слизащите по стълбите минувачи или тези идващи от вътрешността на подлеза, първо забелязват съответната половина от работата и продължавайки, впоследствие, виждат и продължението, което ги кара да изтълкуват смисловата връзка между двете части, като могат да се отдръпнат и визуално да обхванат произведението цялостно. В самата работа е засегната темата за човешкия микрокосмос, като частица от първичното древно съзнание. Човешкото съзнание и най-вече детското съзнание, което по своята необятност може да се сравнява само с потискащо невъобразимия Универсум и което с израстването, бива свивано и вкарвано в "разумни" рамки. Това е манифест за способността да мислим и мечтаем в големи мащаби. Черният цвят на бебето повтаря цвета на необятното, в което се рее космонавтът, задавайки въпроса - Къде се намира космонавтът - в космоса или в безкрая на разума?

Вероника Парашкевова – Soundwave creation е проект, който търси връзката между две абстракции – звуковата и визуалната, създавайки трета. Амплитудите, динамиката – линии на емоцията и въображението. Музиката, като хармония с целия заобикалящ свят, който също трепти под определена вибрация.

Ивелина Стойчева – Градската среда предоставя много възможности за реализиране на стенописи.  Те са неизменна част от градското пространство, правейки го по-приятно и красиво. Достъпни са и могат да бъдат видени от всеки човек. Участват в изграждането на цялостния облик на града. Затова реших да реализирам проекта си „Град и природа“ в изхода на подлез № 6 на бул. „Ботевградско шосе“.

Златина Йорданова, „Духът на града“ – Разположен на комуникативно място – в подлез, проектът ми изразява движението и отношенията човек-град и човек-природа. Подлезът е място, през което ежедневно и по необходимост минават множество хора, затова смятам, че облагородяването му чрез изкуство е необходимо, неразривно свързани помежду си и влияещи на градския облик, оформящи го и определящи го.

Лена Старибратова – Lost in Nature – Lost in Nature е артистичен проект разгърнат в мащабна композиция, заемаща изхода на подлез № 5 на бул. „Ботевградско шосе“. С декоративно представените природни елементи и части от градската среда и живот има за цел да бъде провокиран зрителят да претопи сивотата на ежедневието си и да обърне поглед към природата и настроението на града. Използвани са стилизирани елементи, които бързо да изпращат посланието към забързаните минувачи.

Мартин Стратиев – Проектът акцентира върху монетаризацията на творческата дейност с няколко гледни точки към проблематиката – от една страна, нуждата на всеки човек, който иска да бъде част от обществото, да превърне труда си в средства за живот, от друга страна, критика към липсата на уважение и признание спрямо твореца. Желанието е за размишление върху процесите, които протичат в самата личност, когато е наложително да се нагажда в творческото си, проявление към нуждите и желанията на поръчителя или обществото. Засяга се и ролята на твореца в обществото като облагородяващ физическата и психологическата среда за останалата част от социума чрез творческата му проява. Естетиката на проекта се опира върху някои скорошни тенденции в уличното изкуство и в западно-европейската стенопис. Обоснована е от средата – изцяло урбанистичната локация в подлеза предполага намеса в този стил, като целта в изпълнението е да се отличи от проявите на вандализъм в подлезните пространства чрез показването на ясна и обособена идея, професионално изпълнение и цялостно оформление на голямо пространство в рамките на един проект.

Петра Вълчева – Lost in the City – Градът, като организъм в своята динамичност и забързаност често се интерпретира като сива натоварваща действителност със своето еднообразие и безразличие, въздействаща негативно. Проектът Lost in the City търси обратната страна на нещата - цветните петна измежду сивите панели, различните типажи, различието на всеки детайл, мелодията на града със своята комедия, подобно на детска  игра, защото начина, по който гледаме на света, го прави такъв, какъвто е. 

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!