Първоначално, планът е бил да бъдат изпратени артефакти, които са от фондовете на музея, без тези, които са част от постоянната експозиция. Сега обаче, стана ясно, че произведенията, които ще бъдат изпратени, включват едни от най-ценните и важни за Британския музей археологически обекти. Сред тези 5000 произведения присъстват обекти, които вече са били изпращани за пътуващи изложби в чужбина, но никога не са предоставяни за по-дълъг период от 6 месеца.
Сред произведенията са асирийски релефи и клиновидни печати, Сасанидски колан от злато, финикийски бижута, фаюмски портрети, индуски антики, гръцки и римски бижута, византийски обекти, порцелан от династията Мин, могулски миниатюри, японски свитъци и европейско декоративно изкуство.
Безспорно, най-ценните от отпуснатите артефакти са асирийските релефи. Древна Асирия се намира на територията на днешен Ирак, а тази област сега е окупирана Ислямска държава. Ще бъдат отпуснати седем асирийски релефи, подобни на тези, разрушени в Нимруд през април. Един от тях е считан за най-изящния асирийски релеф в света. Той представя сцена на пир (645-635 г. пр. н.е.), на който Ашурбанипал е заедно със своята съпруга в дворцовата градина, наслаждавайки се на свиренето на арфа.
Тези заеми вече оставят големи празнини по стените на асирийските галерии в Британския музей, които са се променяли незначително, откакто са били открити за първи път през 1850 г. Релефите сега са премахнати и поставени във временен склад и няма да бъдат показвани през следващите две години.
В Абу Даби вероятно ще бъдат изпратени и други важни антики от Ирак, като статуя от Нимруд на Ашурбанипал II (883-859 пр. н.е.), и златна маска от Ниневия (около II век).
Заемите на антики от Асирия сега изглежат още по-ценни, на фона на разрушенията, които Ислямска държава причини в този регион.
Много от произведенията, които ще бъдат отпуснати, са част от колекцията на ислямско изкуство на Британския музей. Част от посетителите са обезпокоени от тези мащабни заеми на артефакти, особено на факта на планираното разширение на галерията за ислямско изкуство на Британския музей през 2018 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар