В началото на XIV век възниква нова държава върху Анадолския полуостров, като в резултат на многобройни териториални завоевания се появява Османската империя, кръстена на нейната управляващата династия. Влизането на султан Мехмед II в Константинопол през 1453 г. представлява момент от особено важно значение. Не само, че това събитие слага край на съществуването на Византийската империя, но също така поставя началото на нова ера в историята на света.
Междувременно, Италия преживява възраждане на науката и изкуството, а зараждащата се хуманистична мисъл е съпроводена от подновен интерес към Античността. Ренесанса в Западна Европа изобилства от нови научни постижения и велики географски открития, но също е белязан и от продължителни войни и страх от неизвестен враг, чиито войски заемат все по-обширни райони на Югоизточна Европа.
Темата на изложбата, озаглавена „Мания по Ориента. Османският Ориент в ренесансовото изкуство”, изследва сблъсъкът на два процъфтяващи свята: мюсюлманският Изток и християнската Европа, видени през очите на ренесансовите майстори, чиито творби отразяват тази завладяваща среща на две различни, но пресичащи се култури.
С помощта на творби на художници като Джентиле Белини, Ханс Мемлинг, Якопо Тинторето, Паоло Веронезе или Албрехт Дюрер, изложбата показва как период, белязан от страха от войната и чужди нашественици, ражда очарование и страст към изкуството и културата на противника – както при едната, така и при другата страна на конфликта. Това особено силно е подчертано в областта на Италия, Свещената Германската империя, Холандия, Полша и Унгария. Именно произведения, идващи от тези държави са обект на изложбата.
Експозицията ще може да бъде видяна до 27 септември 2015 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар