НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Американското списание ARTnews публикува за 25-ти път Top 200 Collectors за 2015 година (10.07.2015)
В юлския си брой американското списание ARTnews публикува за 25-ти път своя годишен списък с най-влиятелните колекционери на изобразително изкуство в света - ARTnews Top 200 Collectors. Подреждането няма характера на класация и по традиция, екип на изданието прави обстойно допитване до колекционери, арт дилъри, аукционери, директори на музеи, консултанти и галеристи от над 20 страни, водещи в търговията с произведения на изкуството. През тази година в престижният списък има 23 нови имена.

„В съвременния арт пазар има много нови играчи от цял свят, но повечето от тях предпочитат да останат анонимни”, казват авторите на проучването и посочват, че 13 влиятелни колекционери са били във всяко едно от 25-те издания на Топ 200. Сред тях са имена като Едит Л. и Ели Броуд, Файез Сарофим и Агнес Гунд, Чарлз Саачи, Дакис Йоану и Мартин Маргулис и други. Над 20 пъти в престижния списък са попадали имената на Леонард Лаудер, на Франсоа Пино - собственик на Christie’s, на банкера Ерик дьо Родшилд, на мексиканския магнат Карлос Слим Хелу и т.н. Собствениците на частни музеи и изложбени пространства в списъка са 46 души, сред които е основателката на московския Център за съвременно изкуство „Гараж” Даша Жукова, която със своя партньор - милиардера Роман Абрамович, присъства неотменно в Топ 200 от 2008 г.

В списъка на ARTnews най-много са колекционерите на съвременно изкуство (през 1990 г. те са били 61%, а през 2015 г. те вече са 90%) и модернизъм, а най-слабо представени са тези, чиито сбирки са съставени от образци на изкуството от XIX в. и от декоративно-приложно изкуство. Прави впечатление, че според статистиката, почитателите на сегмента „Стари майстори” са намалели от 15% през 1990 г. на 10% през тази година.

Сред новите имена на най-влиятелните колекционери са китайският филмопроизводител Фанг Дзонджун - модерно изкуство; Шейх Хамад Ал Тани - следвоенно и съвременно изкуство; американските инвеститори Даниел и Брет Съндхейм - съвременно изкуство; младите инвеститори от Бангладеш Надя и Реджеб Самдани - антично сребро, дизайн, модерно и съвременно изкуство от Южна Азия; ливанските бизнесмени Елам и Тони Саламé - съвременно изкуство от последното десетилетие; собствениците на софтуерна компания, германците Сабине и Хасо Платнер - източногерманско изкуство и импресионизъм; бразилските инвеститори в недвижими имоти Джени и Селмо Низенбаум - минимализъм; американският неврохирург д-р Франк Мур и неговата съпруга Нина Мур - изкуство от последните 20 години и др.

Безспорно едно от най-любопитните имена в списъка с най-влиятелните колекционери е това на Леонардо ди Каприо. Първата работа, която актьорът е купил за своята колекция, е рисунка на Жан-Мишел Баския, а през годините към нея е добавил творби на Егон Шиле, Пабло Пикасо, Андреас Гурски, Такаши Мураками, Ед Ръша, Елизабет Пейтън и други.

На 14 май 2013 г. Фондация Leonardo DiCaprio Foundation организира благотворителния The 11th Hour Auction в Christie’s New York, от който за една вечер събра 38.8 млн. USD за 100% от лотовете, които дари на различни инициативи за опазване на околната среда.

.
.
Di Caprio
Di Caprio
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!