Включвайки поредица от архитектурни награди като златен медал от Американския институт на архитектите, Pritzker и японския Praemium Imperiale, както и международната награда Lenin Peace. “Оскар Нимайер - Човекът, който построи Бразилия” ще представи цялостен преглед - планове, макети, фотографски и видео материали от близо един век архитектурен дизайн от легендарния харизматичен Нимайер, който до края на живота си неуморно създава нови дизайни (той умира на 104 години).
Роден в Рио де Жанейро, Оскар Нимайер учи архитектура в националното училище за изящни изкуства, след което започва да работи със своя ментор Луцио Коста. Последвала среща с Льо Корбюзие, с когото работи по дизайна на Министерството на образованието и здравеопазването в Рио де Жанейро (1936) под кординационните наставления на Луцио Коста.
Вече известен след архитектурния комплекс Пампула, Нимайер работи с Льо Корбюзие отново по проекта на седалището на ООН в Ню Йорк през 1947 година. Най-значимо постижение на Нимайер все пак остава строителството на новата столица Бразилия, значим национален проект от 1950 година. Проектирайки няколко от главните сгради (сред които сградата на Националния конгрес и Катедралата на Бразилия), Нимайер създава град на въображението. Триумфът на Бразилия пое по пътя на историческата значимост и отвъд нейната архитектурна бляскавост, като повиши международния профил на страната и през 1987 година се сдоби със статута на столица на Световно наследство.
По време на военния режим в страната (1960), Нимайер се премества в Париж и основава своята практика там за 20 години, като се завръща в родината през 1985 година и продължава работата си.
Нимайер, който винаги настоява за важността на изкуството в архитектурата е бил надарен със способността да рисува от ранна детска възраст и открил, че ако гледа достатъчно дълго в рисунките си, те започват да изглеждат като истински. Проектите му са пълни с дързостта и свободата на рисуването на ръка, отличават се с динамични линии, оприличени с извивките на женско тяло и хармонично съчетание на жизнена и модернистична геометрия. Футуристичните му форми са послужили като вдъхновение за много японски архитекти.
Повод за изложбата, която се открива на 18 юли и продължава до октомври, е че Бразилия и Япония празнуват 120 години от установяването на дипломатически отношения, а Рио де Жанейро се подготвя да бъде домакин на олимпийските игри през 2016 година.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар