Концепцията на Морозов работи на предположението, че дори и най-агресивните хора ги е грижа какво мислят майките им за тяхното поведение. ”Тъй като стандартните методи за контрол са неефективни, този проект предлага майчинството като последната крепост на човешката доброта и отговорност”, споделя художникът. Той разработва идеята си в отговор на действия на насилие от полицейските служители, които все по-често гледа по телевизията и социалната медия.
Полицейското насилие през изминалата година е водеща новина в международните заглавия. Множество полицаи са обвинени в използване на прекомерно насилие срещу протестиращи на различни места, включително Великобритания, САЩ, Хонконг. ”Аз не съм активист, но смятам, че изкуството може да помогне, за да се спре или дори да повиши осведомеността по проблема чрез ирония.” - казва Морозов.
Палката работи с помощта на пиезоелектронен елемент, прикрепен към нея, който засича вибрациите. Когато палката удари някого или нещо, достатъчно твърдо, за да отскочи, информацията се подава към малък компютър, направен от хардуер с отворен код, Той е свързан към глобалната система за мобилни комуникации (GSM), която от своята страна изпраща съобщението към посочен телефонен номер, който не може да бъде променян.
Морозов посочва, че пиезоелементът може да бъде направен по-малък и скрит във вътрешността на палката. Художникът, който първоначално не искал да публикува творбата си, защото не е типична за неговата работа, казва че реакциите са разнозначни, но смята, че е важно да се използва изкуството като начин да се критикува обществото.
Ролята на дизайна в насилието бе подчертана за първи път през 2013 година, когато бе създаден първия работещ 3D принтиран пистолет. Паола Антонели, старши куратор в нюйоркския музей за съвременно изкуство, казва че създаването на 3D оръжието е повишило вниманието към дизайна и насилието.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар