Произходът на всяко произведение се проверява стъпка по стъпка чрез свързване със собствениците му. Във втората фаза на проекта Робърт Нортън планира да каталогизира стари произведения, като разшири услугата си за проверка в онлайн сайтове. Нортън ще работи с оценители и застрахователи, които да му помогнат да добави произведения, които са вече с изяснен произход.
Първоначалният план е творците да използват софтуера за идентификация на изображения, предоставен от Verisart, така че да могат свободно да добавят новите си произведения. В базата данни ще бъдат включвани името на произведението, автора му, годината на създаване, материал и други данни, които позволяват каталогизиране и търсене от колекционери.
Това би било особено полезно за творците, защото много от тях изразяват разочарованието си от факта, че нямат представа кой е собственик на техни произведения. Освен това пазарът, който е пълен с фалшификати, има изключителна нужда от каталог на творбите с удостоверен произход.
Нортън твърди, че компанията му е получила подкрепата от Rhodium, израелска компания за рисков капитал. Целта на Нортън е още по-амбициозна - да създаде база данни, през която потребителите да могат да купуват произведения на изкуството. През нея ще могат да бъдат намирани различни творби или художници, история на цените и произход, като ще има опция за свързване със собственика.
Един от основните проблеми, с които може да се сблъска проектът, е голяма част от сегашните собственици на произведения на изкуството да не пожелаят да регистрират творбите, които са при тях, но Нортън твърди, че програмата ще защити неприкосновеността на личния живот на участниците. Друг потенциален проблем е, че онлайн моделът за пазаруване ще застраши традиционния на галериите и аукционните къщи.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар