Най-успешният раздел за Christie`s остава “Следвоенно и съвременно изкуство”, чийто оборот е 927,7 млн. паунда (или 1,4 млрд. долара). След него се нарежда разделът “Импресионистично и модерно изкуство” с 771,6 млн. паунда (или 1,19 млрд. долара), благодарение на фантастичните рекорди, направени на майските търгове в Ню Йорк, когато платното “Алжирски жени” (версия “О”) на Пабло Пикасо бе продадено за 179,4 млн, а скулптурата “Сочещият мъж” на Алберто Джакометти за 141,3 млн. Повече прочетете тук.
Тези майски търгове, които най-вероятно ще се окажат най-добрите аукциони за цялата година, утвърдиха лидерството на Ню Йорк като столица на арт пазарите (ръстът на оборота на Christie`s в САЩ е 26%, а в Европа, Близкия Изток и Индия се наблюдава спад с 11%). Повече информация прочетете тук.
При това обемът на продажбите в раздела “Изкуство от Стари майстори” се е намалил с 37% в долари, което специалистите от аукционната къща обясняват с намаления брой изкарани за продажба творби и по-избирателния подход на купувачите. В руското изкуство в Christies също се наблюдава спад с цели 78%. Ако през лятото на 2014 година руските търгове в Лондон са донесли на аукционната къща 24 млн паунда, то сегащното лято аналогични аукциони са донесли едва 5,3 млн паунда. Това според руския представител на аукционна къша Christie`s Екатерина Винокурова не означава, че руските купувачи са намалили своята активност, а че от части са се преместили от руския сектор в международните раздели. Като цяло, числото на новите клиенти в аукционната къша се е увеличило с 24%.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар