Въпреки, че всички произведения са направени в Китай, при случая с Раймонди има постановление на американски съд, но случаят с Капур ще трябва да се реши в Китай, ако скулпторът реши да съди държавата.
„Аниш Капур ще има огромни проблеми, защото прилагането на правата на интелектуална собственост в Китай е много трудно. Тук става въпрос за китайските съдилища, а това означава, че ще излезе много скъпо“, споделя Даниел Макклийн, консултант от базираната в Лондон адвокатска кантора „Хауърд Кенеди LLP“. „Това, до което всичко се свежда, е несъответствие между международните норми и териториалното изпълнение. Това не се разглежда като икономически проблем. Би било по-лесно, ако на лице беше някакъв вид нарушение на търговска марка, защото е по-вероятно да постигнете успех като корпорация, отколкото като автор“, допълва той.
Капур обвини китайските власти в плагиатство, след като стана ясно, че в северозападния град Карамай е инсталирана голяма скулптура от неръждаема стомана, която до голяма степен прилича на една от най-знаковите творби на Капур – „Cloud Gate“ (в превод – Облачна врата) (2006 г.) в Чикаго.
В свое изявление, Аниш Капур споделя: „Изглежда, че в Китай днес е допустимо да се краде творчеството на другите. Чувствам, че трябва да отнеса този въпрос на най-високо ниво и да преследвам тези, които ще отговарят в съда“. В отговор, длъжностно лице от Карамай съобщава: „Не можете да кажете, че не е позволено да се изгради кръгла скулптура, защото там вече е била създадена кръгла скулптура“ .
„Китай е страна, която не зачита правата на човека и където има малко свобода на изразяване, и следователно няма реална защита на авторите и художниците. Вижте какво се случи с Ай Вейвей“, коментира Макклийн.
В същото време, в началото на август, Раймонди спечели съдебно дело срещу родения в Русия, но живеещ във Флорида, милиардер Игор Олеников. Той е магнат, разполагащ с недвижими имоти и осъждан за данъчни измами. Олеников поръчва китайски копия на шест от скулптурите на Раймонди, включително мащабираните „Диана“ (1987 г.) и „Серес“ (1994 г.), които са били инсталирани пред центъра „Century“ и „Olen Pointe“ в Калифорния.
Федерален съдия нареди на Олеников да заплати на Раймонди $ 640,000 за нарушаване на авторски права, но отхвърли молбата на Раймонди произведенията да бъдат унищожени. През юни 2014 г. съдия нареди на Олеников да плати $ 450,000 на скулптора Дон Уейкфийлд, след като бе признат за виновен за въвеждане в експлоатация на четири китайски фалшификата на работа на Уейкфийлд.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар