Всичко това е нов момент от историята на „Кунстхаус Цюрих“. След двугодишно обжалване срещу разрешението за строеж, най-старият музей в Швейцария, комбиниращ колекция от изкуство, до 2020 г. ще увеличи почти двойно площта си. Това разширяване ще засегне главно изкуството, създадено след 1960 г. и ще даде възможност за голямо разнообразие от изложбени формати - от новите медии, графики, рисунки и фотографии, до картини, инсталации и скулптури, като изложбените пространства ще бъдат обновявани редовно. Това ще предложи на посетителя различен поглед върху класическите галерии, помещаващи класически модернизъм и колекция „Бюрле“.
ФОКУС ВЪРХУ ФРЕНСКИТЕ ПРОИЗВЕДЕНИЯ С КОЛЕКЦИЯТА „БЮРЛЕ“ (BÜHRLE)
Пристигането на тази международно призната частна фондация ще създаде нов фокус - френска живопис и импресионизъм. Това ще превърне „Кунстхаус Цюрих“ в най-важния център за изкуство от този период в Европа, извън музеите в Париж. „Кунстхаус Цюрих“ очаква броя на посетителите да се увеличи с 30%, с което цифрата ще стане около 400 000 души годишно, благодарение на новите атракции, включително и възможностите за по-мащабни презентации в съществуващата сграда. Ще се обърне повече внимание на швейцарското изкуство и особено на Алберто Джакомети и технически иновативни изложби, организирани в новите пространства за временни експозиции.
ПОВЕЧЕ ПРОСТРАНСТВО ЗА ИЗКУСТВО И ПУБЛИКА
Като цяло, площта на галериите ще се увеличи с почти 80%. От 2020 г. нататък ще бъдат показвани между 700 и 800 експоната от колекцията на музея - приблизително 20% от фондовете живопис и скулптура, в сравнение с около 400 експоната, изложени в момента. Посетителите също ще се възползват от увеличените публични зони (до 119%), централна зала, помещения за обучение по изкуство, банкетна зала, магазин и бар, които също ще бъдат достъпни извън работното време на музея. Всички тези неща ще трансформират визитата на посетителите в „Кунстхаус Цюрих“ в концентрирано и интерактивно преживяване.
ОБОГАТЯВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНОТО ПРОСТРАНСТВО
Подземният проход между представителната късно-сецесионна сграда, построена през 1910 г. от архитекта Карл Мозер и разширяването на Дейвид Чипърфийлд, който също е облицован в естествен камък, ще превърне новия „Кунстхаус“ в хармоничен ансамбъл отвътре и отвън: две сгради - един музей. Разширеният „Кунстхаус“ ще обгражда площада от три страни, а скулптурната градина, проектирана от известни ландшафтни архитекти, ще се създаде атрактивно пространство на открито за отдих, като ще се свързва и с близкия университетски район. С намиращия се в близост театър, и отлична локация в сърцето на Цюрих, на пешеходно разстояние от езерото и централната жп гара, площадът „Heimplatz“ ще се превърне в портал към изкуствата.
ЗНАЧИТЕЛЕН ДЯЛ НА ЧАСТНО ФИНАНСИРАНЕ КЪМ 206-ТЕ МИЛИОНА ШВЕЙЦАРСКИ ФРАНКА БЮДЖЕТ
В референдума, провел се през ноември 2012 г., мнозинството от избирателите на Цюрих се обяви в подкрепа на проекта. Финансирането идва от частни и публични източници. 88 милиона швейцарски франка са предоставени от „Zürcher Kunstgesellschaft“ - асоциацията, която управлява „Кунстхаус Цюрих“, състояща се от над 21 000 членове. Това е най-големият частен принос направен към музей на изкуствата в Швейцария.
В допълнение, още 88 милиона швейцарски франка са предоставени от Общината в Цюрих, като 30 милиона швейцарски франка идват от лотарийния фонд на кантона. Общата стойност на инвестицията, включително резервите, възлиза на 206 милиона швейцарски франка. Комисията, която включва в себе си както частни, така и публични средства, ще записва напредъка на строителството в публикации, сред които „Кунстхаус Цюрих. Идеята, формата, съдържанието“ и „Новият Кунстхаус - отчет на строителните дейности“ (започвайки от пролетта на 2016 г.). Те могат свободно да бъдат изтеглени от уебсайта на музея - www.kunsthaus.ch. Текущото състояние, както и предишните етапи по проекта също са документирани онлайн.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар