Статуята е била продадена на неизвестен купувач, като преди това е била собственост на Бритиш Мюзиъм, Нортхемптън. Според египетски източници, тя е придобита от богат частен колекционер от Близкия изток. В тази връзка, египетските власти се страхуват, че статуи като тази ще бъдат изнасяни от страната и насочвани към частна колекция, където ще бъдат завинаги скрити от човешките очи.
През март 2015 органите на Обединеното кралство въведоха временна забрана върху износа на статуи в чужбина. Валидността на тази забрана е изтекла в петък, 21 август, припомни министърът на антиките на Египет - Махмут Ал Дамато.
В събота, 22 август, той призова египтяните от цял свят да направят дарения, за да върнат споменатия "незаменим шедьовър" у дома. "Призовавам всички египтяни по целия свят да помогнат на Египет да запази своето древно наследство и да отговори с необходими средства за съхраняването на паметта ни" – са думите на министъра по време на пресконференция в Кайро, съобщава лондонският вестник The Independent.
Ал Дамато е казал също, че Египет е преустановил всички контакти с Британския музей, Нортхемптън, който е продал статуята. "Това, което направи този музей, е етично престъпление срещу човечеството и египетското културно наследство".
Британският музей обяснява решението си за продажбата на статуята с нуждата от пари за ремонт на институцията. Според властите на Нортхемптън египетските власти са били информирани за решението на музея преди две години, но не са реагирали.
Тази продажба е законна в Обединеното кралство. Въпреки това, в Египет, продажбата на такива изделия е забранена от 1983 г. насам и страната не толерила подобни продажби независимо къде са направени...
Древната египетска статуя на писар Сехенка е на възраст повече от четири хиляди години и се отнася до петата династия на древен египетски фараон от ерата на Старото царство. През същия период са построени древните египетските пирамиди в Гиза. Статуята е взета от Египет през 1849. Тя е била закупена от Спенсър Комптон, втори маркиз на Нортхемптън, преди забраната за продажбата на антики да е въведена по-късно. Синът на въпросния маркиз дарява статуята на музея Нортхемптън, докато не се е решило да попадне на търг. Статуята е била продадена през юли 2014 г. на търг за рекордните 15,76 милиона паунда (повече от $ 27 млн) на неизвестен чуждестранен частен колекционер.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар