През 1878 г. на Антони Гауди е специално поръчано изграждането на къщата от Мануел Висенс Монтанер, собственик на фабрика за керамика. По това време Гауди е почти без опит. Получил току-що сертификат за архитект (на 15 март), той трябва да се заеме с първата си жилищна сграда, и то разгърната на не особено голямо пространство.
Цялостната концепция на постройката се формира около изграждането на една алтернативна реалност за обитателите на дома, малък свят, откъсващ влезлия вътре от външното пространство. Къщата всъщност е огромна триетажна резиденция с особено вътрешно осветление и оригинална вентилация (изобретение на Гауди).
Архитектът проектира Casa Vicens като проект, свързващ градината, фасадата и интериора като едно художествено произведение, с всички елементи, обединени от забележимо арабско влияние и впечатляваща работа с дизайна на облицовъчната керамика, която Гауди използва в работата си. Гауди проектира и впечатляващия интериор — мебели, врати, както и стенната украса от папиемаше. Стиловата еклектика тук е още по-силно изразена. Дневната има впечатляващ вид, като от илюстрация на „1001 нощ“. С ярко подчертания арабски интериор тя прехвърля присъстващия — волно или не, в една алтернативна реалност. В същото време трапезарията, най-пищно украсеното помещение в къщата, може да се охарактеризира с типичен ар нуво стил. Стените са покрити с изображения на птици и с ластари с флорални мотиви.
От 1899 г. до 2014 г., къщата принадлежи на семейството Хереро, които я придобиват от вдовицата Висенс и я използват като основен дом. Третото поколение Хереро обявява къщата за продажба през 2007 г. за € 35м. Продажната цена спадна, след като месеци минават без купувач, и в крайна сметка MoraBanc придобива къщата за сума, която е остава неразкрита.
Въпреки възстановяването, къщата-музей няма да следва напълно оригиналния дизайн на Гауди. Някои от декорациите на Casa Vicens са безвъзвратно премахнати или модифицирани през годините, много големи парцели земя около къщата, които някога са били градина са продадени, а нови сгради са построени върху имота.
Антони Гауди е един от най-големите иноватори в архитектурата много години след смъртта си. Наричат каталунския архитект - светеца на Барселона. Няма начин, когато се разхождате из красивия морски град, да не се докоснете до творчеството на гениалния архитект, най-нетрадиционния творец на 20-ти век. Благодарение на него, Барселона е толкова очарователен град с екзотична архитектура, каквато няма никъде по света. Характерният му индивидуален стил е описван като смесица от неоготика и ар нуво, но носи и белезите на сюрреализма и кубизма. Като водеща при него се посочва испанската разновидност на ар нуво, наричана Каталонски модернизъм.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар