Четирите класирани проекта са Silver Fern (Черно и бяло) от Алофи Кантер; Кору от Андрю Файф и два от Кайли Локууд - Silver Fern (червено, бяло и синьо) и Silver Fern (черно, бяло и синьо).
Избирателите ще класират четирите дизайна с референдум по пощата между 20 ноември и 11 декември 2015 година. След това, през март ще решат дали да заменят настоящия дизайн на флага, който е от 1902 година, Ако се одобри замяната, новият флаг ще бъде окачен шест месеца по-късно.
Новозеландският премиер Джон Кий води кампанията да се замени съществуващият дизайн, който включва мотиви от британския флаг. Кий коментира, че настоящият дизайн символизира “колониална и пост-колониална ера, чието време е отминало”, а също така, че има прилика между австралийския и новозеландския флаг. Нова Зеландия се нарича още от коренното население маори - Аотеароа
В дизайна на Кантер папратово клонче се плъзга от долния ляв ъгъл до горния десен ъгъл. Листата и стеблото на долната половина са бели на черен фон, а от другата страна са точно обратните.
”Папратовият лист е отличителен символ на Нова Зеландия през последните 100 години”, казва Кантер. “Силен и обикновен, той представя нашата уникалност като Аотеароа, а черно-белите цветове показват нашата “ин и ян” с меката извивка на стеблото свързва всички нас като млада, незвисима и горда нация.” Кайли Локууд използва също папрат на основно място в своя дизайн, но интегрира и червения цвят типичен за страната, както и бялото и синьото и четирите звезди, известни като Южния кръст.
”Червеното представя нашето наследство и направените жертви”, казва Локууд. “Синьото представя нашето ясно небе и Тихия океан, през който всички новозеландци и техни предци са преминавали, за да стигнат до тук. Южният кръст представя нашето географско положение в антиподи. Използван е за навигационни цели векове наред и е насочвал ранните заселнци на нашите острови.
Друг дизайн на Локууд, който влезе в краткия списък, е почти същия, но използва червено вместо черно и синьото за по-светъл цвят. Накрая, дизайнът на Андрю Файф е черен в дясната половина и бял в лявата със завъртане от двата цвята, където се срещат встрани от центъра.
”Кору представя навита папрат, но също така и напомня вълна, облак и рога на овен”, казва Файф. “В маорски стил кору представя растежа на нов живот, сила и мир, и поради тази причина е заел специално място във визуалния език на Аотеароа.”
Проектът за преразглеждането на флага е част от сегашната тенденция за дизайн инициативи, подкрепяни от общността. Такава бе проведена и в националния музей на Катар, в който бяха взети под внимание обществени предложения за новата му визуална идентичност и Карим Рашид попита последователите си във Фейсбук да изберат фасадата за сградата в Ню Йорк.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар