С повече от 400 произведения на изкуството от международно значение, колекцията е представена на вниманието на обществеността в обхват, който никога преди не е виждан, в рамките на изложбено пространство от 5,000 кв. м.
Сред изложените произведения са сезонният цикъл на Дейвид Хокни, колекция от скулптури на творби от Едуардо Чилида до Хенри Мур, шедьоври на класическия модернизъм на артисти като Пабло Пикасо и Едвард Мунк, изумителни произведения на декоративното изкуство, както и селекция от Стари майстори, сред които и едни от най-значимите картини от XVI век – произведението на Ханс Холбайн – Младия “Мадоната със семейството на кмета Мейер“ (известно още като Дармщатската мадона). Друга важна творба е монументалното произведение „Страшният съд“ (скулптура) на британския скулптор Антъни Каро, което е разположено в зрелищния атриум на музея „Мартин-Гропиус-Бау“.
Колекцията е собственост на Рейнолд Вюрт – германски бизнесмен, собственик на компанията за инструменти „Würth Group“. Тази година той отпразнува 80-ия си рожден ден.
Страстта на Вюрт към изкуството е провокирана от творбите на Емил Нолде. Също така, той колекционира и творби на датския конструктивист Робърт Якобсен. Всичко това отваря кръгозора на Вюрт към следвоенните парижки модернисти, събиращи се около легендарната галерия „Денис Рене“, както и към света на Жан Арп, Соня Делоне, Серж Полаков, Фернан Леже, Гюнтер Фрутрунк, Виктор Вазарели, Хесус Рафаел Сото и др.
Неговите интереси са свързани и със съвременната скулптура, която се превръща в друг ключов елемент от колекцията му. Вюрт откупува цели групи произведения на Робърт Якобсен, Едардо Чилида, Макс Бил, Антъни Каро и Кристо и покойната му съпруга Жан-Клод, които през 1995 г. опаковат Райхстага в Берлин.
Музеят „Вюрт“ (в Кюнзелсау) придобива също важни образци на съвременната скулптура от автори като Барбара Хепуърд, Хенри Мур, Магдалена Абаканович, Ричард Дийкън, Бари Фланаган, Антъни Гормли, Едуардо Паолози и Тони Краг. Колекцията не следва канонична концепция, а вместо това поддържа идеята за отвореност, отразена в нейното многообразие. Талантът на Рейнолд Вюрт се крие в намирането на произведения – често директно от художниците, както и в установяването на връзки с тях.
Рейнолд Вюрт е страстен колекционер, който непрекъснато добавя още творби.
Сюрреалистът Макс Ернст е представен с около 50 творби. Ернст е една от централните фигури на колекцията, включваща почти пълна селекция от негови графики, както и каталога на художника и оригинални колажи, а така също и прекрасна серия от картини и скулптури.
Важни течения от класическия модернизъм, и в частност немския късен импресионизъм и експресионизъм, са друга фокусна точка на изложбата. Едни от най-значимите художници, които са представени са Макс Бекман, Ернст Лудвиг Кирхнер, Макс Либерман и Едвард Мунк. Групи произведения от Георг Базелиц и Анселм Кийфър илюстрират процесно-ориентираното естество на историята и паметта. Еротичните серии на Пикасо са съпоставени в отделна стая с поразителния цикъл на четирите сезона от Дейвид Хокни, представящи поезията на пленерната живопис.
Старите майстори образуват още една селекция в колекцията. Придобиването на колекция от късно средновековни Стари майстори от замъка на Донауешинген, значително обогатява сбирката.
Страстната любов на Рейнолд Вюрт към колекционирането се вижда и от ценните обекти и предмети, събрани в т. нар. „кабинет на куриозите“ от XVII и XVIII век. Чаша за пиршества на граф Лимбург от 1562 г. е едно от най-великите златарски и ювелирни произведения на немския висок ренесанс. Тя е вписана като произведение от национално културно значение за южната част на Германия.
Изложбата ще може да бъде разгледана в периода 11 септември 2015 г. – 10 януари 2016 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар