Едвард Мунк е един от най-важните художници на модернизма и неговите картини и графични творби са сред най-известните произведения на ХХ век. Животът и творчеството на художника, пълен с екзистенциални кризи и паузи, илюстрира неговото самовглъбяване и отдаденост на чувства като самота, любов и смърт. В качеството си на предтеча и пионер на експресионизма, Мунк остро и безпощадно описва мимолетността и реалното изчезване на индивида и неговата личност в ерата на индустриализацията. Прочетете повече за „Писъкът” тук.
Експозицията представя централния проект в обширното творчество на Мунк: фриза на Живота. Тази творба включва „портрети“ на различните аспекти на живота, с многобройни мотиви, свързани с кръговрата на живота: плодородие и зачеване, ембрионът, Дървото на живота, прогресът от детството до младостта, привличането, целувката, обединяването и последващата раздяла, отчаянието, писъкът, старостта и смъртта.
Изложбата се фокусира главно върху графичното творчество на Едвард Мунк. Каквото е Дюрер за Ренесанса и Рембранд за барока, това е и Мунк за модерната епоха. Неговите литографии, офорти и ксилографии представляват недвусмислено връх в графиката на ХХ век. С над 750 мотива и вероятно около 30 000 копия, графиката изиграва важна роля в работата на художника. Най-ранните му гравюри и литографии датират от 1890-те години и показват силния му интерес към графиката, развиващи се едновременно с експериментите му в живописта. Първоначално художникът избира теми, които отразяват предишни теми и картини, след което ги разработва и променя.
Показаните творби в изложбата произхождат от една от най-важните частни колекции от графично творчество на Мунк в света. В нея са включени изключителни серии и варианти на литографии, гравюри и ксилографии, които ясно говорят за гения на Едвард Мунк в тези области. Изложбата ще може да бъде разгледана до 24 януари 2016г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар