„Аз трябва да я трансформирам, за да отговоря на това престъпление от омраза“, споделя нейния автор.
Официалното наименование на дългата 60 м. и високата 10 м. структура, е „Мръсния кът“. Тя за първи път бе обезобразена през юни и след това бе почистена. След това бе покрита с надписи от бяла боя гласящи „Кръвна жертва на SS“ и „Второто изнасилване на нацията от еврейския активизъм“. Прочетете повече за акта на вандализъм тук.
Капур е искал графитите да останат като свидетелства за омразата, за което Министерството на културата на Франция заяви, че това е негов избор. Въпреки това служител от местната администрация, определи фразите като „тежко нарушение на основните права“.
Той е внесъл възражение и съдия постанови в събота, че графитите трябва да бъдат отстранени. Първоначално те бяха покрити с черен плат, а след това екип от арт студио на Аниш Капур положи позлата върху скалите около скулптурата, както и във вътрешността на металната инсталацията.
Капур съобщи, че е избрал да ги закрие по този начин, защото това един „кралски отговор на омразата и вандализма“.
„Покривайки ги в злато, аз запазвам надписите, трансформирайки оригинала в нещо друго. Пространството отново е обвито в омраза, но произведението вече е трансформирано в нещо красиво“, споделя още той.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар