НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Японско изкуство в Пловдив (16.10.2015)
Почитателите на японските приложни изкуства могат да се насладят на картините от ръчно изрязана хартия кири-е и декоративните топки темари на изложбата „Катагами и Темари - под повърхността на реалността". Изложбата ще се състои в Пловдив между 16 и 23 октомври в Градската художествена галерия, а официалното ѝ откриване ще бъде на 16 октомври от 18:00 ч. Входът за изложбата в деня на откриването ще бъде свободен.

Двете изкуства са обединени не само от жанра си, но и от факта, че се популяризират от две българки - Рина Пападопулу-Узунова (кири-е) и Ралица Донева-Коева (темари, кумихимо), които са водени от интерес към японската култура.

Традицията на кири-е съществува от 1400 години, когато е заимствана от Китай, но веднъж внесена в Япония, е усъвършенствана до ранг на изкуство. Първоначално кири-е се използва за украса на храмове, а след това намира фундаментално приложение в създаването на шаблони за изработката, багренето и рисуването на кимона, за илюстрации на класически японски книги и пиеси, за специални картички и календари, както и за творенето на аниме и манга. Днес майсторите на това изкуство са провъзгласени за живо национално богатство, а самото то е под егидата на Негово Величество императора на Япония.

Декоративните топки темари са фолклорно изкуство, произлизащо от Китай и пренесено в Япония преди 500 - 600 години. Те се изработват на ръка от памучни или копринени парчета плат, оформени като топки и обвити с памучни конци, след което се декорират с бродерии от цветни нишки. Заредени с положителната енергия на майстора, който ги изработва, те са ценен подарък, символизиращ приятелство и уважение.

На 17 и 18 октомври /събота и неделя/ ще се проведат атрактивни демонстрации и уъркшопи, като входът е свободен, а заниманията имат следното разпределение:

Кири-е - уъркшопи на всеки два часа с начален час 10:30 ч. (през двата дни)

Темари - 10:30 ч. на 17.10. и 14:30 ч. на 18.10.

Кумихимо - 14:30 ч. на 17.10. и 10:30 ч. на 18.10. - традиционна японска техника, с която от векове се оплитат шнурове и ширити, използвани в самурайските униформи, чаените церемонии и в съвременните аксесоари към кимоната.

Събитията са част от 26-те Дни на японската култура и се организират от Посолството на Япония в България. Дните на японската култура се организират в Република България от 1990 г. За двадесет и шеста поредна година българската публика има възможност да се докосне до древното и съвременното лице на богатата японска култура.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!