Най-известен със своите скулптури с издължени пропорции, Алберто Джакомети (1901 – 1966 г.) е широко известен като един от водещите скулптори на ХХ век. През 20-те годни на ХХ век той работи в Париж, заедно с Пикасо, Миро и Ернст. Изложбата, обаче се концентрира върху портретите, които създава по същото време, в своя дом в Швейцария. Освен това, експозицията, която обхваща творческия период от 1914 г. до 1966 г., разкрива отдаването на Джакомети на портретния жанр.
Тя се фокусира върху интензивността на отношенията му с неговите модели за портретуване, като членове на неговото семейство, Изабел Никъл (която по-късно става муза на Франсис Бейкън), и младата дама Каролин, с която се запознава през 1960 г. и която рисува през следващите пет години.
Изложбата проследява ангажираността на Джакомети с човешкото присъствие и показва портрети на основните му модели, като съпругата му Анет и брат му Диего, както и някои от приятелите му като писателите Луи Арагон и Жан Жьоне, както и филантропа лорд Сейнсбъри. Изложбата включва и стая с фотографии, документиращи живота на художника.
Сред акцентите са най-ранният му портрет – бюст на брат му Диего, създаден през 1914 г., когато е бил само на 13 години и последните му бронзови бюстове от 1965 г. Те се показват заедно с една изумителна гама от картини и рисунки, които показват развитието Джакомети от пост-импресионистичните му влияния, през кубизма до експресионистичните му портрети.
Основните скулптури, включени в изложбата, варират от спокойната глава на Изабел, вдъхновена от египетската скулптура, до портрети на Диего и Анет – разложени глави и фигури, които се превръщат в запазена марка за творчеството на Джакомети.
Една от най-известните издължени фигури – „Жена от Венеция VIII“ е поставена в центъра на изложбата, правейки преход между портретите на Джакомети и известните му скулптури, които напомнят на архетипното човешко присъствие.
Заглавието на изложбата произлиза от екзистенциалиста Жан-Пол Сартр, според който Джакомети дава „разумно изразяване“ на „чистото присъствие“.
В изложбата са взети назаем произведения от множество музеи и частни колекции по целия свят, сред които Музея за съвременно изкуство в Дания; Тейт; Фондация—колекция Джакомети, Париж; Фондация Алберто Джакомети, Цюрих; Кунстхаус Цюрих; Фондация Бейелер, Базел; Център за визуални изкуства „Сейнсбъри“ в Източна Англия; Държавната галерия в Щутгарт; Музея на модерното изкуство, Ню Йорк и други.
Изложбата ще може да бъде видяна до 10 януари 2016 г. Тя е придружена от цветен каталог, включващ над 100 илюстрации. Входът за изложбата е 17 британски лири, като галерията предлага намаление за студенти, деца, пенсионери, безработни и хора с увреждания.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар