„Все още не сме премахнали брадата“, каза още той. Погребалната маска се реставрира в една от стаите на музея. Златната реликва с все още залепената брада бе показана на журналисти докато реставраторският екип работи по нея. Брадата е паднала, когато маската е била преместена за ремонт на осветлението. В забързан опит да поправят брадата, служителите използват прекалено много епоксидно лепило за фиксиране на реликвата, оставяйки видим слой кора.
Реставрацията ще бъде извършена на два етапа. Брадата ще бъде отделена и повторно сложена, което ще бъде последвано от обширно проучване на материала, използван за производство на маската. Реставрационния процес се извършва ръчно, с използването на тънки дървени пръчки за отстраняване на кората на лепилото.
Погребалната маска на легендарното момче-фараон е една от перлите в короната на музея, който също показва и стотици реликви от съкровищата на Тутанкамон, намерени през 1922 г., заедно с мумията на фараона в храм град Луксор. Тутанкамон, който умира на 19-годишна възраст през 1324 г. пр.н.е., след като е царувал на девет години, е най-известен с откритите съкровища в неговата погребална камера. Прочетете повече за гробницата тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар