НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Продължава реставрацията на повредената маска на Тутанкамон, залепена набързо с епоксидна смола (18.11.2015)
В Кайро продължава реставрацията на световноизвестната погребална златна маска на фараона Тутанкамон, повече от година след като брадата й беше отчупена и набързо залепена с епоксидна смола, съобщава Асошиейтед прес.
Германско-египетски екип от експерти показа артефакта в една от лабораториите на Египетския музей. Учените уточниха в детайли как смолата ще бъде отстранена, след това и брадата, след което тя ще бъде залепена по метод, който тепърва ще бъде определен от научната общност.
Кристиан Екман, водещият реставрацията специалист, изтъкна, че работата ще отнеме един или два месеца в зависимост от това колко време ще е нужно за отделянето на брадата.
Маската е най-известния експонат на музея, който от своя страна е една от главните туристически атракции на Кайро. Зданието е издигнато през 1902 година и то подслонява древни египетски артефакти и мумии.
Миналата година докато работници почиствали експоната, брадата на маската се отчупила. Те се опитали да скрият случилото се като го залепили с лепило, което имали под ръка. От ръководството на музея обаче забелязали повредата. „Бързосъхнещата смола се използва, за да се слепят различни материали, включително метали, но не и в този случай“, твърдят експертите. Причината е, че този материал е изключително трудно, почти невъзможно да се отстрани от повърхността.
Междувременно на 25-ти октомври тази година екип от египетски, френски, японски и канадската учени поставиха начало на научната мисия "Сканиране на пирамидите". Целта на проекта е извършване на топлинна анализи от този момент до края на 2016 г. и включващ четирите велики пирамиди близо до Кайро, включително тази на Хеопс.
Желанието на учените е да отключат още от тайните на тези архитектурни съоръжения и да се определи дали има неизследвани територии.
По предварителни резултати се наблюдават няколко термични аномалии. "Една от тях е особено впечатляваща. Тя се намира в източната част на пирамидата на Хеопс, на нивото на земята ", посочват членове на проекта. Някои каменни блокове имат до 6 градуса по-топло излъчване от своите съседни блокове. Това е отразено в образите на термокамерните изображения чрез появата на топли цветове, докато останалата част от паметника се сканира в студени цветове. За сега, няма обяснение на тези топлинни аномалии, но това може да се сочи и като наличие на тайна стая. "В продължение на хиляди години, ние гледаме на пирамидите като на нещо, което познаваме, но ето, че след 4000 година с изненада осъзнаваме и други неизвестни подробности за тях.", казва Робърт Валт, холандски инженер, участващ в мисията.
В допълнение на започнатите опити, инфрачервените сензори са били използвани също и в началото на ноември, но за да се проникне зад гробницата на Тутанкамон като проверка на теорията на британския археолог Николас Ривс, който твърди, че Нефертити е погребана на тайно място до същата гробница. Към днешна дата, египтолозите не са открили мумията на царица с легендарната красота, която е упражнявала силно политическо и религиозно роля в четиринадесетия век преди новата ера.
Други новини от тази категория
Седмо издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!