НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Немски музей откри в своята колекция 18 картини плячкосани от нацистите (10.12.2015)
Служители в Кунстхале Манхайм в Манхайм, Германия, са открили, че 18 произведения в колекцията на музея е възможно да са били откраднати от еврейските им собственици по времето на нацисткия режим. Тези произведения включват скулптури и рисунки на художници като Ласло Мохоли-Наги и Едгар Дега. 
 
Музеят е регистрирал произведенията в германската фондация на загубени произведения на изкуството (German Lost Art Foundation) и базата данни на Lostart, с надеждата да се свържат с евентуални наследници. Тази фондация бе създадена през януари миналата година, за да помогне с изясняването на произхода и да съдейства с прилагането на Вашингтонските принципи от 1998 г., които представляват набор от насоки за определяне дали едно произведение е получено незаконно по време на нацисткия режим. 
 
Кунстхале Манхайм изследва произхода на колекцията си от 2011 г. насам и едва наскоро откри „улики“, че някои от произведенията е възможно да са били откраднати по време на Националсоциалистическия  режим.
 
Наблюдателите разкритикуваха художествените институции в Германия за това, че проверяват твърде бавно произведения, които може да са били конфискувани или закупени по принуда от еврейски колекционери по времето на нацисткия режим.  
 
Междувременно, Щатсгалери Щутгарт (Staatsgalerie Stuttgart) съвсем наскоро въведе аудио разходки, озаглавени „Съмнения: плячкосано изкуство от нацистите?“. Това отразява огромния изследователски труд положен от музея в опит да се изясни произхода на произведенията в колекцията, който продължава от 2009 г. насам. 
 
В изложбата са включени произведения, които вероятно са били вземани нелегално от еврейски колекционери, както и някои, които нацистите са откраднали от самия музей. Една творба от Александър Канолд – „Натюрморт с китара“ бе върната на законните й собственици през 2008 г., а след това закупена от фондация за фонда на музея. Директорът на музея – Кристиане Ланге, коментира, че иска обществеността да има достъп до резултатите от изследванията, и не трябва те да останат зад кулисите.
 
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!