НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Амазонките на авангарда. За първи път на показ всички експонати от легендарна берлинска галерия (18.12.2015)
Около 300 произведения на 18 известни и почти забравени художнички, които някога са били излагани в галерия “Буря” ще бъдат събрани под един покрив в . изложбена зала Ширн, Франкфурт до 7 февруари 2016 г.

За своя проект кураторката на изложбата Ингрид Пфайфер избрала18 художнички от началото на миналия век, които са били показвани в легендарната берлинска галерия “Буря”, основана през 1912 година от арт дилъра и издателя Хърбърт Уолдън (1878 - 1941). Името си, галерията получила от основания две години по-рано журнал на Уолдън “Der Sturm” (“Буря”), който пропагандирал в Германия най-новите тенденции в литературата и изкуството. “Уолдън бил уникална фигура сред арт дилърите от неговото време. Той насърчавал със същата енергия и мъже художници (Кандински, Клее, Кокошка, Шагал, италиански футуристи и дадаисти) и художнички, игнорирайки битуващите тогава предразсъдъци относно женския пол.” Тогава по правило, оригиналността и креативността при жените се отричала. “За Уолдън, единственият критерий за оценка на художниците били техните творби, което го и отличавало като собственик на “Буря” от болшинството негови приятели, които притежават галерии, като например Паул Касирер, Алфред Флехтхайм, Волфганг Гурлит”, споделя Пфайфър. Галерия “Буря” просъществува до 1924 година, а журналът до 1932 година. Когато на власт дошли нацистите, Уолдън, който по произход е евреин бил принуден да емигрира. Той пристигнал в СССР, където бил арестуван и умира през 1941 година в затвора в Саратов.

В изложбата са включени 280 произведения (живопис, скулптура, графика, сценография), разпределени в отделни зали, като всяка художничка има свое пространство. Резултатът е подробен оглед на авангарда от началото на 20 век - от експресионизма, кубизма, футуризма до “новата обективност”. Много художници като Габриеле Мюнтер, Мариана Верьовкина, Наталия Гончарова и Александра Екстер отдавна са се качили на златния Олимп на авангарда, Други като Якоба фон Хемскерк (1876 -1923), Хелена Грюнхоф (1880-?) и Мария Уден (1892 - 1918) са имали по-малко късмет - днес те са разпознавани само от тесен кръг специалисти.

Други са забравени напълно като Лавиния Шулц (1896-1924) - една от малкото художнички учила се в Художествената академия и често изпълнявала хореографски спектакли (пърформанси), които наричала “Maskentaenze”. Шулц умира едва на 28 години и бързо я забравят сякаш завинаги, докато в края на 80те години на 20 век на тавана на Музея на изкуствата и занаятите в Хамбург случайно не открили около 20 нейни авторски маски и костюми.
 
Лавиния Шулц
Лавиния Шулц
Габриеле Мюнтер
Габриеле Мюнтер
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!