НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Амазонките на авангарда. За първи път на показ всички експонати от легендарна берлинска галерия (18.12.2015)
За своя проект кураторката на изложбата Ингрид Пфайфер избрала18 художнички от началото на миналия век, които са били показвани в легендарната берлинска галерия “Буря”, основана през 1912 година от арт дилъра и издателя Хърбърт Уолдън (1878 - 1941). Името си, галерията получила от основания две години по-рано журнал на Уолдън “Der Sturm” (“Буря”), който пропагандирал в Германия най-новите тенденции в литературата и изкуството. “Уолдън бил уникална фигура сред арт дилърите от неговото време. Той насърчавал със същата енергия и мъже художници (Кандински, Клее, Кокошка, Шагал, италиански футуристи и дадаисти) и художнички, игнорирайки битуващите тогава предразсъдъци относно женския пол.” Тогава по правило, оригиналността и креативността при жените се отричала. “За Уолдън, единственият критерий за оценка на художниците били техните творби, което го и отличавало като собственик на “Буря” от болшинството негови приятели, които притежават галерии, като например Паул Касирер, Алфред Флехтхайм, Волфганг Гурлит”, споделя Пфайфър. Галерия “Буря” просъществува до 1924 година, а журналът до 1932 година. Когато на власт дошли нацистите, Уолдън, който по произход е евреин бил принуден да емигрира. Той пристигнал в СССР, където бил арестуван и умира през 1941 година в затвора в Саратов.
В изложбата са включени 280 произведения (живопис, скулптура, графика, сценография), разпределени в отделни зали, като всяка художничка има свое пространство. Резултатът е подробен оглед на авангарда от началото на 20 век - от експресионизма, кубизма, футуризма до “новата обективност”. Много художници като Габриеле Мюнтер, Мариана Верьовкина, Наталия Гончарова и Александра Екстер отдавна са се качили на златния Олимп на авангарда, Други като Якоба фон Хемскерк (1876 -1923), Хелена Грюнхоф (1880-?) и Мария Уден (1892 - 1918) са имали по-малко късмет - днес те са разпознавани само от тесен кръг специалисти.
Други са забравени напълно като Лавиния Шулц (1896-1924) - една от малкото художнички учила се в Художествената академия и често изпълнявала хореографски спектакли (пърформанси), които наричала “Maskentaenze”. Шулц умира едва на 28 години и бързо я забравят сякаш завинаги, докато в края на 80те години на 20 век на тавана на Музея на изкуствата и занаятите в Хамбург случайно не открили около 20 нейни авторски маски и костюми.
Други новини от тази категория
Седмо издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!