Става въпрос за находки в древно селище на територията на съвременния град Линфен, в южната част на провинция Шанси. Площта на археологическия паметник е огромна, а първите разкопки се провеждат през 1978 и 1985 г.
През годините учените са открили голямо количество ценни артефакти, включително изделия от керамика и камък, предмети с култова стойност, музикални инструменти и скъпоценности. Изключително силен отзвук в Китай и в чужбина предизвика камбанки от червена мед и откритието на неразбираеми символи, приличащи на китайски йероглифи.
Тези находки са от огромна важност за изследването на произхода на ритуалните традиции в китайската цивилизация. Това заявиха в неделя китайски учени на проведения в Пекин форум, където бяха представени резултатите от разкопките в селището.
Китайските археолози смятат, че древното селище с име Таоси е държавно образувание в Централен Китай и е съществувало след културата Яншао от епохата на неолита, развивала се хиляди години по-рано в басейна на река Хуанхъ. Начело на Таоси са стояли военни и царе.
През 1999 г. разкопките на археологическия паметник са възобновени. Към настоящия момент вече са открити постройки, характерни за столичен град, включително и императорски дворец. Освен това учените са намерили астрономична обсерватория и занаятчийски работилници.
Заместник-началникът на Института по археология към Академията на обществени науки на Китай Бай Юнсян смята, че археологическите разкопки, които продължават вече 37 години, ни позволяват да говорим за голямо сходство с описаната в историческите документи столица на легендарния император Яо (2377 – 2259 г. пр. н .е.) и находките на учените са солидно доказателство за съществуването на китайска цивилизация с 5000-годишна история, предава агенция „Синхуа“.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар