НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
След петгодишно прекъсване САЩ отново са лидер на световния арт пазар (07.03.2016)
След петгодишно прекъсване, през 2015 г. САЩ възстановиха позициите си като световен лидер в продажбите на произведения на изобразителното изкуство от аукциони. Това е заключението на 14-ия Годишен доклад за глобалния арт пазар – 14th Annual Global Art Market Report, публикуван от компанията Artprice и нейният партньор от Китай – Art Market Monitor of Artron.
С пазарен дял от 38.38% САЩ измести от първото място Китай, където миналата година беше отбелязан значителен спад в продажбите – от 37.2% през 2014 г. на 30.19%. Подгласник на лидерите на арт пазара продължава да бъде Великобритания, чийто показатели отчитат стабилност – приходи от около 2.9 млрд. USD или 18.58% .
По време на търговете през 2015 г. бяха продадени творби на обща стойност 16.1 млрд. USD. Броя на предложените в цял свят лотове достигна 865 700 или с 3% повече от 2014 г.
Важен фактор за състоянието на пазара, се оказа и големият интерес към образците от сегмента Модерно изкуство, чиито продажби в световен мащаб достигнаха рекордните нива от 5.2 млрд. USD. Същото се отнася и за Следвоенно изкуство, което реализира приходи от 2.8 млрд. USD. От компанията Artprice, са изчислили, че ръстът на продажбите за последните 10 години в този сегмент е 308%. При Съвременното изкуство за 15 години, приходите са нараснали с над 1200% - от едва 93 млн. USD през 2000 г. на 1.2 млрд. USD за 2015 г. Въпреки тази позитивна статистика, най-предпочитано от колекционерите продължава да бъде модерното изкуство. Изследването отбелязва и възходящата тенденция на търсенето и в сегмента Изкуство на XIX в., където приходите са 1.3 млрд. USD.
Трябва да се отбележи и факта, че за първи път от няколко години в Топ 10 на най-продаваните художници няма нито един китайски творец.
Според статистиката, водещи сред аукционните къщи са Christie’s и Sotheby’s. Разликата в приходите на двете компании за 2015 г. е 400 млн. USD.
През миналата година най-предпочитаният вид изкуство от участниците
в търговете е била живописта, чийто дял е 42%, следвана от рисунката и акварела - 29%, графиката - 18%, скулптурата - 6%, фотографията - 4%, и 1% за другите видове.
В своя доклад експертите акцентират и върху две нови маркетингови тенденции: засиленият интерес към латиноамериканското изкуство и към произведенията на френско-китайските художници, работили през 20-те години на XX в. в Париж.
Други новини от тази категория
Седмо издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!