НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Панамските досиета разкриват и тайните на света на изкуството (15.04.2016)
От мащабното разследване става известно на кого всъщност принадлежи "незаконно придобитото" платно на Амедео Модилиани, как британски милиардер гарантира за търг, както и редица офшорни транзакции на колекционери на изкуство.
Международния консорциум за разследваща журналистика (ICIJ), в резултат на изтичане на документи на панамската адвокатска компания Мосак Фонсека установи, че платното на Амедео Модилиани - "Седнал мъж с бастун" (1918) принадлежи на семейство Нахмад - арт дилъри, които официално отричат този факт. За правото на собственост върху картината има подаден иск от правнука на Оскар Щетинер, еврейски собственик на галерия, чиято колекция е иззета от нацистите.
Според канадската компания "Мондекс Корп", която е специализирана в проследяването на произведения, отнети от собствениците им, нацистите са откраднали картината от еврейски колекционер, който е избягал от Париж през 1939 г. Платното "Седнал мъж с бастун", е било в колекцията на парижкия търговец на картини от еврейски произход Оскар Щетинер, който през Втората световна война бяга със семейството си, преди градът да бъде окупиран от германските войски. Така картината на Модилиани принадлежи през годините на различни собственици, а Щетинер не доживява да си я върне.
Според ICIJ, Нахмад придобиват работата през 1996 г. на юнските лондонски търгове на Кристис за 2 милиона британски лири. След това платното е излагано в галерии на богатата фамилия. През ноември 2008 г., собствениците се опитват да продадат произведението за 18-25 милиона долара в Ню Йорк на търг на Сотби, обаче, предложения за картината няма.
През 2011 г., правнукът на Оскар Щетинер - Филип Местраччи започва дело във федералния съд на САЩ срещу Нахмад с искане за връщане на творбата на Модилиани, но го оттегля, след като семейството твърди, че картината не принадлежи на тях, а на компания International Art Center.
Според съдебните документи, три години по-късно, през февруари 2014 г., управителят на активите на Щетинер отново съди Нахмад, твърдейки, че International Art Center /Международен център за изкуства/ - е „алтер егото“ на Дейвид Нахмад и други членове на семейството и е „куха“ панамска компания. Отново на заседание на федералния съд на Ню Йорк Нахмад настояват, че семейството не притежава картини на Модилиани.
Публикуваните документи от Мосак Фонсека, обаче, предполагат, че "семейството контролира International Art Center за повече от две десетилетия и главата на семейството - Дейвид Нахмад е едноличен собственик на дружеството през 2014 г.". Мосак Фонсека, съгласно документите е създала Международния Арт Център от името на Нахмад през 1995 г.
Когато ICIJ се свързват с адвоката на Нахмад - Ричард Блу и му показват документи, доказващи, че клиентите му са собственици на International Art Center (IAC), той казва: "Няма значение кой е собственик на IAC. Важно е, какво е предмет на този съдебен процес и дали ищецът е в състояние да докаже нещо. "
В интервю за Радио Канада, Дейвид Нахмад, който също е от еврейски произход, казва, че никога не би искал да притежава произведение на изкуството, което е било откраднато от нацистите. "Ако знаех, че притежавам нещо крадено, нямаше да мога спя нощем".
След последните разкрития има ново развитие - "Образувано е наказателно дело по направените разкрития и се извършват проверки във връзка с наличието на картина на Модилиани в Женева", заяви говорителят на женевската съдебна власт Анри Дела Каса. Това може да доведе до обрат по случая. Според швейцарските медии картината е оценена на 25 милиона долара.
Благодарение на ICIJ излиза и нова информация за търг на модерно изкуство, организиран от Кристис в Ню Йорк през ноември 1997 година. В него са включени творби от колекцията на Виктор и Сали Ганц, включително Пабло Пикасо, Джаспър Джоунс, Робърт Раушенберг и много други. Според ICIJ, търгът вдига оборота до рекордните 206,5 милиона евро, което "е крайъгълен камък в трансформацията на изкуството в стока от световно значение."
Документи от Мосак Фонсека доказват, че много от ключовите творби от колекцията на Ганц са били продадени половин година преди търга на компания Simsbury International Corp, регистрирана на тихоокеанския остров Ниуе и управлявана от Мосак Фонсека. Според ICIJ, Simsbury придобиват картини за 168 милиона долара от компанията Spink & Son - londonskogo аукционната къща, която тогава е била собственост на Кристис.
Simsbury е контролирана от британския милиардер Джоузеф Люис, който в момента е най-богатият човек в Англия и един от най-големите акционери на Кристис. Съгласно условията на сделката творбите закупени от Simsbury е трябвало да бъдат пуснати за продажба в Кристис като част от колекция Ганц; ако печалбата от търга надвиши сумата за която компанията е закупила творбите, Люис и Spink & Son - londonskogo трябва да споделят разликата, пише ICIJ.
ICIJ също пише подробно за офшорни операции на най-големите колекционери на изкуството. Архивите на Мосак Фонсека, в които са посочени произведения на изкуството, съставят такава колекция, "че ще бъдат достатъчно за малък музей."
Чен Дъншен - основател и председател на китайската Guardian, най-голямата аукционна къща в света след Сотбис и Кристис, съпруг на внучката на Мао Цзедун - е един от многото китайски политици и бизнесмени, които са се преместили своите активи в Панама.
Други новини от тази категория
Седмо издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!