Множество критици обвиниха емблематичния музей „Виктория и Албърт” в Лондон след като по-рано миналата седмица той забрани снимането и скицирането на произведения на изкуството, изложени в залите на музея. Музеят винаги е бил източник на вдъхновение за множество художници и този акт предизвика вълна от негативни реакции. Тази забрана влезе в сила откакто бе открита най-новата изложба в музея, проследяваща историята на бельото.
Най-големият музей в света за декоративни изкуства и дизайн, който помещава над 4,5 милиона артефакта, заяви, че е поставил тези знаци, забраняващи на фотографията и скицирането, поради „временни ограничения за заем”, наложени от партньорите на изложбата „Съблечен: Кратка история на бельото”.
Рейчъл Кембъл-Джонсън, главен художествен критик в „Таймс”, заяви в понеделник, че забраната е все едно да забраниш на читател, който отива в библиотека, да чете книга.
Музеят, който съществува от 164 години, подчертава, че забраната се прилага само за някои временни изложби, както и че продължава да подкрепя и насърчава скицирането в постоянните галерии.
Говорител на галерията, цитиран от „Гардиан” заяви, ме ограниченията, които първоначално били въведени през 2013 г. за изложбата на Дейвид Бауи, съществуват за да предотвратят струпването на хора в залите по време на натоварените изложби, но по-късно изясни, че това се е наложило също и поради условията на заема. Прочетете повече аз тази изложба тук.
Изложбата, която се откри на 16 април изследва историята на бельото в продължение на три века в Европа, като се фокусира върху отношението на Великобритания към най-интимната дреха. В нея са включени повече от 200 експоната.
Забраната се отнася и за изложбата „Ботичели: претворен”, която съдържа около 50 картини от италианския ренесансов художник, както и творби на много други художници, вдъхновени от него.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар