НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Mузеят за история на София представя мащабна ретроспективна изложба, посветена на Харалампи Тачев – първия български художник-декоратор (18.05.2016)
Mузеят  за история на София със съдействието на Института за изследване на изкуствата представят  първата мащабна ретроспективна изложба, посветена на творчеството  на  Харалампи Тачев. Експозицията носи наименованието “Многоликият романтик Харалампи Тачев”, а нейни куратори са проф. Милена Георгиева и доц. Виолета Василчина.  
 
Харалампи Тачев е първият български художник-декоратор. Той е роден в Пловдив на 19 юли 1875 г. в семейството на Мария и Костадин Тачеви. Поради ранната кончина на баща си напуска училище и започва работа като чиновник. Изучава френски и италиански език и стенография във вечерни курсове. Завършва първия випуск на Държавното рисувално училище (понастоящем Национална художествена академия).
 
През 1900 г. по препоръка на проф. Иван Мърквичка създава герба на София. По-късно проектът претърпява известни промени и се използва до днес.
 
Тачев е сред основателите на дружество „Съвременно изкуство” (1903 г.) и пръв негов председател. Участва в учредяването на Съюза на южнославянските художници „Лада” (1904 г.).
 
През следващите години се изявява в различни области на изобразителното изкуство. Рисува пейзажи, прави илюстрации за вестници и календари, проекти на банкноти и пощенски марки. Занимава се с приложна графика – поздравителни адреси, оформление на книги, афиши и покани, с църковна стенопис, стъклопис и хералдика. Автор е на пространствено-художественото оформление на българските павилиони на световните изложения в Лиеж (1905 г.), Милано (1906 г.), Лондон (1907 г.) и др.
 
През 1908-1910 г. създава Манифеста за Независимостта на България.
Тачев е създател на декоративната украса на емблематични за столицата сгради. Сред тях са патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски”, Централната минерална баня, Централните хали, Синодалната палата, Богословския факултет на Софийския университет, мавзолея на княз Александър І Батенберг. Освен това изработва проекти за фасадите на къщата-музей „Христо Ботйов” в Калофер, двореца „Врана” и църквата „Света Марина” в Пловдив. Проектира стъклописите за Ректората на Софийския университет (1930 г.) и за сградата на Министерството на обществените сгради, пътищата и съобщенията (днес Столична библиотека) (1930-1931 г.).
 
През 1911 г. Харалампи Тачев е назначен за редовен преподавател в Държавното художествено-индустриално училище – наследник на Рисувалното училище. За заслугите си към българското изкуство е награден с кавалерийски кръст на орден „Свети Александър” V степен (1920 г.) и с офицерски кръст на орден „За гражданска заслуга” ІV степен (1921 г.).
 
Музеят за история на София притежава някои от най-ценните творби на художника. 
 
Изложбата “Многоликият романтик Харалампи Тачев” ще бъде открита на 18 май, сряда, от 18:00ч. в Mузей за история на София, пл. Бански 1.  
 
Харалампи Тачев
Харалампи Тачев
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!