НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Изложбата "Гръцката икона върху хартия" в Санкт Петербург (27.06.2016)
От 21 юни до 24 юли в Санкт Петербург се провежда изложбата ''Гръцките икони върху хартия '', проект на Държавния исторически музей на религията (Санкт Петербург) и Музея на византийската култура (Солун, Гърция), посветена на 1000-ната годишнина от присъствието на руско монашество на Атон в Гърция. Гръцките икони на хартия са уникално явление в художествения живот на православния свят.
Проектът включва откриването на две изложби – на 21 юни бе открита споменатата вече експозиция в Музея за история на религията, която ще бъде прехвърлена на 24 октомври в Музея на византийската култура, Солун. Публикуването на каталога е подкрепено финансово от Министерството на културата на Русия и Министерството на културата и спорта на Република Гърция.
Според легендата, християнски отшелници са се появили на полуостров Атон в първи век от н.е.. В 676 г. византийският император Константин IV дава на Атон вечна собственост за обитаващите го там монаси. На 963 е създадена така наречената Велика лавра - водещ манастир, обединяващ монашеската общност от гърци, грузинци, сърби, руси, българи и румънци. Днес полуостровът е самоуправляваща се общност от 20 православни манастири и е непосредствена църковна юрисдикцията на най-големия център на православно монашество в света.
От XVIII век. Атон се превръща в център за производството на икони върху хартия.. Според историческите източници работилници за гравиране са съществували във Великата лавра, Иверския манастир, Хилендарския манастир.
Изложбата представя повече от 60 гравирани икони на хартия. Те са допълнени от уникални щампи върху мед и месинг. Изложбата включва 35 щампи - например произведения , направени по поръчка на атонските манастири и гръцките общности на диаспори в Западна Европа и Русия.
Въпросната изложба е интересна и за българския зрител. Щампите са работени в продължение на близо три века (XVII – XIXв) първоначално в обителите на Света Гора и Ересалим,а по-късно и у нас. Поклонници от българските земи по тези места донасят подаръци на църкви и роднини и това всъщност е първия контакт на българина с графичното изкуство и щампата. Търговските контакти на българите също спомагат да се режат и печатат щампи по поръчка на наши манастири и ктитори – българи освен в Света гора още и във Виена, Будим, Пеща, Белград и Москва.
Постепенно щампи започват да се отпечатват и у нас.
Други новини от тази категория
Седмо издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!