Юли започва с нова изложба в Музея „Дом на хумора и сатирата”: в зала 7 са аранжирани 56 карикатури на 44 автори на тема „Протестиращият човек”. На пръв поглед няма нищо изненадващо, защото това бе една от темите на 22-то междунардно биенале на хумора и сатирата през 2015 г. Изненадата ще дойде, когато започнете да разглеждате подбраните творби! Ще се убедите, че изкуството на карикатурата има чувствителни сетива – каквито са и художниците-карикатуристи. А като добавим, че тематичната линия тръгва с карикатури от отминалия ХХ век, носи белега да вълненията на автори от 23 държави, разположени на няколко континента, тогава със сигурност разговорът за протестиращия човек ще стане прелюбопитен и интересен.
Всеки от нас има своите несъгласия, недоволства, всеки току негодува, възмущава се, не одобрява едно или друго, не е съгласен с различни неща, има си възражения по важни за него проблеми. Но когато всичко попадне във фокуса на майстор-хуморист и сатирик, тогава придобива обществена значимост, излиза от тясната рамка на „домашното” и става важно за много хора. Така мъничкият протест на едно бебе в количка срещу изкуственото хранене отеква като значима тема на новото време (Драгутин Ковачевич, Хърватия). Затова пък ни става много симпатичен затвореният човек, който въпреки ограниченията си, танцува, а в главата му има птица – може би готова за полет, като душата му, а може би пееща, за да му вдъхва повече оптимизъм (Джанфранко Конфорти – Пако, Италия, карикатурата е от 2005 г.).
Терминът „протестиращ човек” не е толкова стар, но изложбата показва и няколко „протеста” от преди близо три и четири десетилетия, при това от страни от бившия социалистически блок. Да, тогава се протестираше с езоповски език, но пък майсторството достигаше до виртуозност. Творческите почерци на мнозина са се развили в неузнаваема вече посока.
В изложбата е представен и прочутият Михаил Златковски (Русия), дългогодишен участник и носител на награди от Международното биенале, който не една година бе в немилост (тук се представя с една жар-птица). Ще видим и наградената карикатура на Михай Игнат от Биенале-2015, а накрая на залата ще се размислим дали всички проблеми се решават, като се изгори дългият им списък...
Изложбата „Протестиращият човек” не претендира да следва политически дискурс. Карикатурите ще ви изненадат с находчивостта на авторите си: Дору Аксинте от Румъния закачливо изправя едни засмени полицаи, прикриващи се с щитове, срещу полуголи протестиращи жени! Леонид Кипарисов от Русия пък ни занимава с „големия” протест на красив породист котарак, спасил се от домашните си на високо дърво, но пък мобилизирал цяла армия спасители. Разбира се, има босове, развети знамена, митингуващи – и хора, и животни, раздаване на възмездие. Но нека оставим на публиката да изживее с усмивка срещите си с карикатуристите и техните персонажи.
„Протестиращият човек” очаква своята публика до 31 август 2016 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар