НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Люляците на Заха Хадид заемат централно място в Чатсуърт (13.09.2016)
През последните десет години, „Отвъд границите“ на Сотбис твърдо се наложи като една от най-престижните платформи за показване и продажба на модерна и съвременна скулптура на открито, и ключово събитие в света на изкуството. Експозицията обединява творби на водещите пионери в тази област, всички разположени в историческата градина на едно от най-големите имения в Европа, седалището на херцога и херцогинята на Девъншир - Чатсуърт.
В сърцето на тазгодишното изложение е зашеметяващият павилион „Люляци“ / Lilas на Заха Хадид, създаден за лятното парти на галерия Serpentine през 2007 г. - най- амбициозната инсталация представена в Чатсуърт към днешна дата. Фестивалът Art Out Loud в Чатсуърт (23-25 септември), събитие съпътстващо „Отвъд границите“, ще включи Патрик Шумахер, директор на архитектурното студио Заха Хадид Архитектс, в специален разговор с Фара Наери от Ню Йорк Таймс за „Люляци“ и рамките на обширното творчество на Хадид, която почина през 2016 г.
Саймън Сток, старши международен специалист в Сотбис и куратор на изложбата, коментира: "За всяко едно от нашите годишни издания на „Отвъд границите“ ние се стремим да донесем нещо ново и вълнуващо и възкресението на павилиона на Заха Хадид в такова историческо място е един от акцентите тази година. Публичният показ на тази забележителна структура, пропътувала от Royal Park до градините на този величествен дом, също е почит към такъв пионер в областта си. Павилионът на Хадид се съчетава чудесно с околната среда в Чатсуърт, заедно с творби на известни класически скулптори като Аристид Майол и по-нови международни имена. Ние сме щастливи, че ще представим и инсталация от Брус Монро на езерото, исторически участък от вода, който не сме използвали от първата ни изложба преди повече от десет години. "
Наречена "Кралица на кривата", Заха Хадид (1950-2016 г.) трансформира пейзажа на съвременната архитектура, със запазената си марка - изразителни обли форми. През лятото на 2000 г., Хадид е архитекта зад учредяването на павилионът Serpentine, създаден в чест на 30-годишнината на Serpentine Gallery. Почти случайно, това предизвика един емблематичен годишен проект, който води световноизвестни архитекти и техните иновативни проекти в Хайд Парк.
Поетичният и футуристичен „Люляци“ е временна конструкция за лятно парти през 2007 г. – впечатляващ с калиграфски прецизните си дъги и 5.5 метра височина. Работата е синтез между въображението, технологията и органичната форма, вдъхновена е от сложни природни геометрии, като цветни венчелистчета и растения, преплитащи се без да се докосват - позволявайки на въздуха, светлината и звука да преминават. Скулптурната форма на павилиона побира взаимодействие и движение; през деня може да осигури сянка на минувачите, докато през нощта се превръща в източник на осветление.
Прекрачвайки разделението на изкуствата, архитектурния дизайн и функционалност, творбите на Заха Хадид са били излагани в „Отвъд границите“ в две предишни издания, но „Люляци“ е най-амбициозната архитектурна инсталацията в Чатсуърт.
Другият акцент в тазгодишното издание е творбата на Аристид Майол - La Montagne, 1936-37г. La Montagne е кулминацията на интереса на Майол към седналата женска фигура - една тема, която го завладява от началото на 1900 г. през цялата му кариера.
За разлика от модата на времето, която в лицето на Огюст Роден е свързана с проучване на емоциите, Майол избира простота на формата и изразяването. Самият размер на работата я прави изключително мощна, но меките линии, мек овал и нежни черти означават, че е еднакво елегантнтна и уравновесена.
Първата монументална версия е изработена от камък в Musée National d'Art Moderne през 1936 г. Други версии на творбата, като тази могат да бъдат намерени в градините Тюйлери в Париж.
"Професионалният мечтател" Брус Монро обяснява мащабните си инсталации до голяма степен с интерес към споделения човешки опит. „Отново и отново“, 2016 г. е приказен масив от 108 гигантски водни лилии направени от гравирана неръждаема стомана, които плуват по повърхността на водата на езерото в Чатсуърт. Има три групи лилии, които представляват миналото, настоящето и бъдещето, всяка лилия представлява абстрактен циферблат.
Произведението е замислено специално за езерото, отчасти вдъхновено от наследството на Чатсуърт във връзка с водните лилии Виктория амазоника. Първите семената са били донесени в Англия от британска Гвиана през 1837 г., което предизвика надпревара сред градинарите кой ще бъде първият, който ще култивира растението. През 1849 г., главният градинар на имението Чатсуърт Йозеф Пакстън, построява подходящо голяма оранжерия за настаняване на цветето, която той нарича "естествен подвиг на инженерството". Херцогът на Девъншир представя на кралица Виктория едно от първите растения и го кръщава в нейна чест.
Гигантските лилии продължават да предизвикват учудване и до днес, а инсталацията на Монро е вдъхновяващо преживяване, което обединява миналото и настоящето.
Други новини от тази категория
Седмо издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!