Експозицията е експериментална и първа като замисъл и реализация в България. Осъществена е по програма за частично финансиране на музейното дело и изобразителните изкуства към Министерството на културата.Тя представя за първи път културни ценности от фонда на НИМ (тракийски и римски бронзови, сребърни и златни съдове и апликации, рисувани вази, икони, църковна утвар) в диалог със съвременни картини, дело на известния пловдивски художник Вълчан Петров.
Чрез емблематични и добре познати на публиката предмети (от Рогозенското и Панагюрското съкровище, от некропола на Аполония Понтика и др.), подбрани и представени в различен контекст, паралелно с икони и църковна утвар, са визуализирани ключови моменти в обредността на Югоизточна Европа.
В изложбата участват и непоказвани досега паметници - за първи път ще се експонират сребърни апликации с изображение на синкретична източна богиня, оловни пластини, посветени на Дунавските конници, мраморни оброчни плочи на Тракийския конник, бронзова патера, наколенник с фигура на бога на войната Арес, стенописен фрагмент от сцената „Успение Богородично“ от храм "Св. Вмч. Георги" – с. Трудовец, Ботевградско, каменна пластика с изображение на седемглава ламя с корони от с. Белополяне, Ивайловградско, икони и църковна утвар от фонда на Националния исторически музей.
Избраните над 50 картини на художника Вълчан Петров са с ясно визуализиран символен език. В тях са кодирани теми за християнството и тракийската култура, помирението на религиите, произхода и бъдещето на човечеството.
По време на изложбата са предвидени образователни и игрови модели.
Изложбата „Мостове на светлината“ ще продължи до 31 декември 2016 г., като от 6 декември всеки може да закупи картини на Вълчан Петров.
Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Величието на Родопите: СБХ представя Симеон Николов - живопис
POSTHUMAN URBAN през погледа на четири авторки, с куратор Гергана Минкова
Добавете коментар