НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Изработени от Салвадор Дали бижута показват малко позната страна от творчеството му (30.12.2016)
През 1941 г. Салвадор Дали е гост в плантация във Вирджиния, собственост на богат американски меценат – Каръс Кросби. Там е поканен и Дюк Фулко ди Вердура – изгряващ дизайнер на бижута, който е направил име докато работи за Коко Шанел и Пол Флато – така двамата творци обсъждат потенциално сътрудничество.
При пристигането си в Hampton Manor, обаче, младият дизайнер е втрещен. Вместо елегантно имение, което си представя, той е посрещнат в разруха, без електричество и отопление. Дали го посреща весело сред мизерията, многократно сравнявавайки стаята с ателието на Пикасо. Младият дизайнер просто стои замаян и вцепенен в хола. И тогава, изведнъж, всички започват да се смеят. Вердура осъзнава, че това е шега.
Сградата наистина е изоставена, а Дали е прекарал дни в подреждане на мястото за да го измами. В действителност къщата на Кросби, както Вердура я описва по-късно е "картината на комфорт и наслада".
В края на краищата, Вердура пише за посещението си като за "огромен успех". Двойката тогава започва работа по набор от бижута със скъпоценни камъни, който дебютира през 1941 г. в Julien Levy Gallery, Ню Йорк заедно с нови картини от испанския художник. По-късно същата година, серията от пет дизайна на бижута е изложена в Музея на модерното изкуство, като част от съвместна изложба Дали-Миро. Брошки, табакера и кутийка за хапчета с миниатюрни картини на Дали в рамките на пищни скъпоценни камъни са поставени в обков от Вердура. Може би най-впечатляваща е брошката Медуза, която е заобиколена от гнездо златни змии с рубинени очи.
През 1950-те години, Дали измисля все по-сложни и фантастични дизайни. С помощта на аржентинския бижутер Карлос Алемани тези сложни видения са реализирани по зрелищен начин. Повечето от тях са уникати, изработени от луксозни масиви от сапфири, изумруди, лапис лазули или малахит от белгийско Конго. Някои от тях са дори механични, като инкрустирано с диаманти цвете, чиито листенца се отварят и затварят или брошка от рубин във формата на постоянно пулсиращо сърце. Морска звезда, направена от редове диаманти, рубини, изумруди и една централна перла, която може да се разтвори и да придържа ръката или дори гърдата на една от собственичките си, която я носи с асиметрична рокля.
По това време Дали е изключен от движението на сюрреалистите. През 1934 г., той е подложен на „съд“ от Андре Бретон и до края на 1940-те години, работите му вече не са включвани в сюрреалистични изложби. Вместо това Дали се представя като художник в традицията на майсторите от Ренесанса. В увода на каталог на своите бижута от 1959 г., Дали пише: "Паладин на новия Ренесанс, аз също отказвам да бъда ограничен. Моето изкуство обхваща физиката, математиката, архитектурата, ядрената наука, психо-ядрената, и мистично-ядрената наука и бижутерията - не просто живописта."
Както отбелязва арт експертът по Дали, Елиът Кинг, през тези десетилетия "работата му става по-разнообразна, обхващаща скулптура, реклами, балетни декори. Той просто прави неща, които са много по-различни от това, което хората очакват да прави един художник." Критиците тогава не са очаровани, те гледат на тези нови начинания на Дали просто като комерсиалност, знак на неговото падение, кич и лекомислие.
В действителност, историографите на изкуството не обръщат внимание на втората половина от живота на художника, толкова старателно, че в началото на кариерата си Кинг просто приема, че Дали е починал през 1940 г. "Всички книги от 80-те и 90-те спират след това." обяснява той с чувство за хумор. "Нямах представа, че той продължава да работи в продължение на още 40 години."
Разбира се, не всичко от извършената работа по време на по-късните му години е съизмеримо с топящите се часовници и вретеновидните крака на слоновете от майсторските му ранни картини. Но испанският художник е и все по-често стъпка напред от световните арт тенденции. През 1940 г., Ню Йорк е очарован от Джаксън Полък и абстрактния експресионизъм. "Дали междувременно прави Мадони и дизайни на бижута, които изглеждат толкова различни от всичко, което критиците и музеите са излагали по това време", каза Кинг.
По-късната работа на Дали вижда възраждане и преоценка в последните години. През 2010 г., например, Кинг е куратор на "Дали: последните произведения" във Върховния музей на изкуствата в Атланта и изложбата получава значително признание. "Хората търсят повече отпечатъците му, неговите бижута, дори и реклами, които той създава, защото те са предшественици на поп арта през 1960те. Неговите пърформанси тепърва стават популярни. Така че много от нещата, които той прави през 40-те и 50-те в момента се разглеждат като изпреварили и противопоставили се на времето по един наистина интересен начин."
Днес, повечето от бижутата на Дали пребивават в колекцията на Музея Дали във Фигерас, Испания. Художникът обобщава своите проекти: "За историята, те ще докажат, че обектите на чистата красота без полезност, но изпълнени чудесно, бяха оценени в момент, когато основният акцент е утилитарността и материала." Въпреки, че на историята може би и е отнело повече време за да признае тези произведения, отколкото Дали би искал, неговите шедьоври от скъпоценни камъни изглеждат готови най-накрая да заемат, полагащото им се място в рамките на многостранното творчество на сюрреалиста.
Други новини от тази категория
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!