Колекционерската страст на проф. Михаил Неделчев да събира вече десетилетия стари пощенски картички не е самоцел. Тя подкрепя професионалните му занимания като литературен историк и изследовател на регионални и национални култури. За това свидетелства изложбата „Световете на старите пощенски картички“, която ще бъде открита в пространството на Централно фоайе в корпус 1 на Нов български университет.
Изложбата съдържа само отделни образци от многобройните и многопосочни тематични насоки от колекциите на проф. Михаил Неделчев, но отлично показва, че в края на ХІХ и началото на ХХ век пощенската карта е имала функциите на истинска медия, била е не само средство за специфичен личен епистоларен диалог, но е документирала събития и обществени нагласи, трупала е културна и историческа памет, моделирала е представите за градски пейзажи и обживяни или „диви“ места. Страстта на професора ни насочва към значението на пощенската картичка като исторически и естетически източник.
Най-голямата колекция от коледни картички съхранява Историческият музей в Горна Оряховица. Снимка на Борис III като юноша е една от най-уникалните и интересни коледни картички. Тя е от 1912 г. и се разбира, че е коледна само от посланието, изписано на гърба й. Всъщност така е с всички стари картички, които са били във формата на снимки или литографии.
Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Величието на Родопите: СБХ представя Симеон Николов - живопис
POSTHUMAN URBAN през погледа на четири авторки, с куратор Гергана Минкова
Добавете коментар