НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Легендарната картина „Кулата на сините коне” от Франц Марк може би е скрита в Русия (17.03.2017)

 „Кулата на сините коне” от Франц Марк е в неизвестност от края на Втората световна война. Въпреки това, има надежди, че едно от най-важните произведения на немския експресионизъм, може и да е оцеляло и се намира в Русия. 

Картината е създадена през 1913 г. и не е показвана пред публика от нацистката изложба „Дегенеративно изкуство”,  представена в Мюнхен през 1937 г. Кураторите на две  изложби, отварящи врати този месец в Германия, смятат че картината може и да е оцеляла. Те организират своите изложби в чест на липсващият шедьовър, а също и с надеждата за повишаване на обществената осведоменост за изчезването на картината. Прочетете повече за Франц Марк тук
 
Франц Марк рисува произведението точно преди Първата световна война. Шест години по-късно, то е придобито от Националната галерия в Берлин, като една от знаковите творби за художниците от групата „Синия конник”. Тя е предвождана от Франц Марк и родения в Русия художник Василий Кандински, според чиято теория за цветовете, синият цвят е считан за духовен. 
 
През 1936 г. творбата е обявена за „дегенеративно изкуство” от нацистите, а на следващата година, „Кулата на сините коне” е показана в позорната изложба в Мюнхен.  Това довежда до протести от страна на ветераните от войните, защото Франц Марк умира млад, на бойното поле, биейки се за Германия. Заради протестите картината е извадена  от изложбата и конфискувана от Херман Гьоринг.
 
След поражението на Германия през 1945 г., картината изчезва. Кураторите смятат, че може и да е оцеляла, защото на няколко пъти се съобщава за нейното забелязване на различни места. Едвин Редслоб, историк на изкуството, пише много години по-късно, че е видял картината в началото на 1945 г. в Haus am Waldsee, вила в Берлин, окупирана от лидера на нацистката филмова организация.  През 1961 г. журналистът Йоаким Навроки, съобщава, че е забелязал произведението през зимата на 1948-49 г. в близкия младежки център, а по-рано в дома на началника на полицията Граф фон Хелдорф. През 2001 г. колекционера на немски експресионизъм, Ян Алърс заявява, че е предлагал произведението на търг, въпреки че никога не го е показвал. 
 
Катя Бломберг, организатор на Берлинската половина от изложбата в  чест на "Кулата на сините коне", е убедена, че произведението вероятно е плячкосано от съветските войски след края на войната и занесено в Русия. Майкъл Херинг, куратор на другата част от изложбата, провеждаща се в Мюнхен, се съгласява, като добавя, че „другата възможност е, произведението да се крие в мазе или таван в Германия”. 
 
Изложбата, която представя отговорите на съвременни художници, по отношение на  шедьовъра на Франц Марк, е представена в две локации: „Пинакотек дер модерн” в Мюнхен (града, където Марк създава картината) и в „Хаус ам Валдсе” в Берлин. Те ще продължат до 5 юни и след това ще бъдат представени в Ротердам. 
 
Август Маке - портрет на Франц Марк
Август Маке - портрет на Франц Марк
.
.
.
.
изложбата на Дегенеративно изкуство
изложбата на Дегенеративно изкуство
Франц Марк
Франц Марк
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!