НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Тейт Модърн събира „Жените на Венеция“ от Джакомети (21.04.2017)

 Алберто Джакомети е в Тейт от 10 май до 10 септември.

Група от шест гипсови скулптури, направени от Алберто Джакомети за биеналето във Венеция в пика на кариерата му ще се събере за първи път от създаването им през 1956 г. Тейт Модърн заяви, че гипсовите пластики ще бъдат изложени в Лондон това лято като връхна точка на ретроспекцията на швейцарския художник, който заедно с Матис, Пикасо и Дега е смятан за един от най-големите художници на 20-ти век. 
 
Жената във всички скулптури е съпругата на майстора - Анет, един от най-важните му модели. Тейт казват още, че „Жените на Венеция“  представляват кулминация на житейското експериментиране на Джакомети, опит да опише несвързаната реалност на човешката форма.
 
Директорката на Тейт Модерн, Франсис Морис, която се занимава с организирането на изложбата, заяви, че възможността да покаже шестте жени на Венеция за първи път, откакто са направени е повратна точка за музея. Бронзовите отливки на тънките, удължени скулптури, които веднага се разпознават като емблематични за Джакометти, могат да бъдат намерени в музеите по цял свят. Но оригиналните гипсови фигури са най-важни за художника, тъй като са на почетно място във френския павилион, когато Джакомети представя своята втора родина във Венеция през 1956 г.
 
Морис казва още, че когато се направят бронзови отливки от гипса през годините това несъмнено повреждаха повърхността. "След като започнете да правите бронз от гипсовия оригинал, той не може да бъде показан като такъв." Именно за това фондацията собственик Alberto и Annette Giacometti в Париж, понастоящем възстановява пластиките в първоначалното им състояние. "Това е един от най-амбициозните проекти за възстановяване, които фондацията е предприела и е много вълнуващо, че те искат да го направят за Тейт.", казва тя и още - "Трябва да кажа, че това е само за Тейт, защото въпреки възстановяването, произведенията винаги ще бъдат много уязвими."
 
Ще бъдат показани общо осем  от "Жените на Венеция". Другите две пластики от поредицата са показани в Kunsthalle Bern през 1956 г. След Лондон шестте фигури ще се завърнат в Париж и ще бъдат на разположение на учените и посетителите на фондацията, но няма да бъдат заемани за други изложби.
 
Джакомети е най-известен със своите бронзови скулптури, които регистрират едни от най-високите аукционни цени: „Ходещия човек“ счупи рекордите, когато се продаде за £ 65 млн. през 2010 г. Но изложбата в Tate показва с повече от 250 произведения, че има много повече от бронзовите скулптури в творчеството на Джакомети и че той проявява много по-широк интерес към материали и текстури, особено гипс и глина. Ще има творби, които показват участието на Джакомети в кубизма и сюрреализма и творби, които изследват по-тъмни теми като бруталност и садизъм – бронзова отливка на неговата „Жена с прерязано гърло“ от 1932 г., която е заем от Националната галерия на Шотландия.

Джакомети трудно се свързва с великите художествени течения на 20-ти век. Той се вдъхновява от древния свят и пряко повлиява на следващите поколения художници като Луиз Буржоа, Филида Барлоу и Ребека Уорън. Изложбата е важна за Тейт и защото музеят подкрепя художника, купувайки творби като „Сочещия мъж“ през 1949 г., преди френските музеи да започнат да проявяват по-голям интерес. Тейт е също така е мястото, където Джакомети прави едно от последните си големи представяния преди смъртта си - ретроспекция през 1965 г.
 
Морис разказва анекдотично, че причината, поради която Тейт започва да използва повече дневна светлина в своите галерии се дължи на разговорите между Джакомети и тогавашния директор Норман Рийд. Освен това когато Тейт искат да закупят произведения от изложбата през 1965 г., те директно питат Джакомети „Колко от тях може да получим за £ 20,000?“ Той им отговоря – „Всички.“ и им предлага допълнителен подарък на стойност £ 10 000.
 
„Джакомети обичаше Тейт“ каза Морис "Отдавна ми се искаше да изразя, тази почит към него и това е един вид посмъртно благодаря. Обичам да мисля, че изложбата ще доведе хора, които са видели ретроспективата му през 1965 г., и също така ще бъде наистина привлекателна за по-младата ни публика."
 
Giacometti installing his sculptures at the Venice Biennale in 1962
Giacometti installing his sculptures at the Venice Biennale in 1962
Giacometti installing his sculptures at the Venice Biennale in 1962
Giacometti installing his sculptures at the Venice Biennale in 1962
Giacometti Woman with throat cut
Giacometti Woman with throat cut
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!