През 1974 г., земеделци от северната част на Китай случайно открили фрагменти от теракотена фигура – първата находка на това, което по-късно ще се окаже едно от най-големите археологически открития в историята, а именно теракотената армия на император Цин Шъхуан.
Изложбата озаглавена „Войнът император и китайската теракотената армия” ще бъде изложена в Кралския музей Онтарио от месец юни 2010 година до януари 2011 г. Експозицията представя артефакти от гробищния комплекс на първият император на Китай - най-големия комплекс по рода си в Китай, а вероятно и в света.В своята подготовка за задгробния живот, погребания преди 2200 години в китайската северна провинция Шанси, император Цин Шъхуан се обградил с близо 8000 теракотени воини и коне в реални размери и подредени в изключителен военен строй, заедно с много други предмети. Войните често са определяни като осмото чудо на света, а през 1987 г., уникалната археологическата находка е добавена към официалния списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Изложба в Кралския музей Онтарио проследява ключови моменти в историята от преди, по време и след управлението на първия император на Китай с помощта на близо 300 артефакта от първото хилядолетие пр. н. е., заети от дузина археологически институти и музеи на провинция Шанси. Тази експозиция ще представи най-голям брой от теракотените фигури и най-голямата колекция от предмети, свързани с императора показвани някога в Северна Америка. Почти една трета от артефакти, никога не са били показани извън Китай, а други даже не са излагани публично, което прави изложба в Кралския музей Онтарио едно изключително събитие.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар