НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Спор за картини на Егон Шиле остава неразрешен (16.05.2017)
Наследниците на еврейския колекционер Фриц Грюнбаум, чиято колекция е от почти 500 творби, в това число 81 акварела на Егон Шиле, настояват да им върнат „Жена в черна престилка“ и „Жена покрила лицето си“ от 1911 и 1912 година, показани на арт изложение в САЩ преди две години.
Общата стойност на творбите, иззети от щанда на лондонския дилър Ричард Наги на изложението Salon + Design Fair в Ню Йорк през 2015-та година се оценява на около 5 милиона долара. Делото поема интересен ход след влизането в сила на „Закон за реституция на изкуството конфискувано по времето на Холокоста“, който дава 6 години срок след намирането на произведението до подаването на искане за неговото връщане. Спорът за акварелите е практически аналогичен с многогодишните съдебни спорове около друга рисунка на Шиле от колекцията на Грюнбаум, който наследниците губят, тъй като твърде късно са потърсили правата си. Въпреки това, основният въпрос и тогава и сега е друг: наистина ли Грюнбаум е дал колекцията на нацистите по принуда?
През 30-те години на ХХ век картините на Шиле принадлежали на Фриц Грюнбаум, еврейски артист-комик в кабаре във Виена, който в своите скици осмивал нацистите. През 1938 година, малко след завземането на Австрия от нацистка Германия, Грюнбаум е пратен в концлагер. Жена му Елизабет се опитва да издейства разрешение да напуснат страната, като подписва документи, с които прехвърля собствеността на колекцията на нацистите. Грюнабум умира през 1941 година в Дахау, а неговата съпруга е изпратена и година по-късно умира в лагер, близо до Минск. Колекцията неочаквано е обявена за продан през 1956 година в Швейцария на аукциона Eberhard Kornfeld. Тогава на търга са изложени 50 произведения, на които собственик по документи се явявала Матилда Лукаш, сестрата на Елизабет. Информация за това къде се е намирала колекцията между 1942 и 1956 година на практика няма. Мнозина смятат, че тя не е била конфискувана, а скрита по време на войната, а по-късно попада в ръцете на Матилда Лукаш и нейния мъж.
Адвокатът Реймонд Дауд, който представлява интересите на наследниците на Грюнбаум се надява, че след влизането в сила на „Закона за реституция на изкуството“ делото ще бъде решено в полза на неговите клиенти. Дауд обещава да представи безспорни доказателства за изземването на колекцията от нацистите. Наги, на свой ред отговаря, че клиентите на Дауд вече са загубили в два арбитражни съда в Австрия и във федералния съд в Ню Йорк. Робърт Холцбауер, който се занимава с произхода на произведения във фонда Рудолф Леополд във Виена също е скептично настроен. Той се съмнява, че в действителност са се появили нови доказателства и напомня, че искове за връщането на произведения на Грюнбаум са се подавали и срещу музея Леополд през 2010 година и Албертина през 2015 година, като и в двата случая са отхвърлени.
Други новини от тази категория
Sotheby’s ще проведе първия търговски търг в Саудитска Арабия през февруари
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!