В социалните мрежи могат да се видят снимки, които показват как един от крадците, стои на стълба и смъква плочките, докато партньорът му оглежда за хора. Известно е, че мъжете, облечени в жълти якета, след извършване на престъпленията, изчезват в неизвестна посока с автомобил мерцедес. Местните власти увериха, че не са нареждали на никого от служителите си да смъкват мозайките. "Снимките показват, че крадците са облечени в жълти якета, които могат да се купят навсякъде, а нашите работници носят зелена униформа. А фактът, че ние не предоставяме на нашите служители мерцедеси не трябва и да се коментира“, заявяват длъжностни лица от общината.
Въпреки факта, че без изключение всички мозайки на „Нашественика“ са сложени незаконно по сградите из града, много парижани харесват тези произведения. След кражбите в Twitter се появиха голям брой послания адресирани до министъра на културата Франсоа Нисен и кметът на Париж Ан Идалго с искане да реагират. Самият „Нашественик“ заяви, че творбите му не са откраднати за първи път и обеща, че отсега нататък ще използва по-надеждно лепило и по-крехки плочки, които ще се разпадат, когато се опитват да ги отстранят от стените. Междувременно полицията в Париж започна разследването на случая и предположи, че мозайките са откраднати с цел продажба.
Напомняме Ви, че „Нашественик“ започва най-известния си уличен проект наречен Space Invaders през 1998 г. след пускането на едноименната японска видео игра. През последните две десетилетия той е създал повече от 3 500 графити на тази тема в 74 града по света. Творбите на „Нашественика“, както и тези на Банкси, се продават добре. Най-скъпата от мозайките му, която представлява червено - бяло лице сглобено от керамични плочки върху стъклен панел –е продаденоана търг в Кристис, Хонконг през 2015 г. за 292 хил. евро.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар