Изложбата и каталогът към нея представят по лесен за възприемане и атрактивен начин модерната художествена култура в България като част от европейската и световната култура.
Италианският футуризъм в България, предизвикал интерес и въодушевление между двете световни войни, се преплита с други художествени явления. Изложбата показва различни артистични практики, които имат отношение към футуризма в Италия. Репродукции на художествени произведения, фотографии и документи изявяват български връзки с мрежите на авангарда, в които футуризмът заема важно място. Трансграничните контакти са визуализирани в схематични карти в долното поле на паната.
Фигурата на Николай Дюлгеров – художник от България, установил се в Торино през 1926, неговата артистична дейност в средите на футуризма и контактите му с колеги от родината са фокус на интерес.
Темата за италианския футуризъм и модерното изкуство в България поражда две затруднения. Проектът не отбягва тяхното обсъждане. Едното – в областта на формата и стила – е общо за българската култура и се състои в хибридния характер на различни тенденции. Другото затруднение засяга историята на изкуството отвъд нашите граници и се отнася до политическата съдба на футуризма в Италия – връзките му с фашизма от средата на 1920-те години насетне.
Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Величието на Родопите: СБХ представя Симеон Николов - живопис
POSTHUMAN URBAN през погледа на четири авторки, с куратор Гергана Минкова
Добавете коментар