През годината много критици и журналисти активно ви призовават да посетите най-забележителните изложби - така, например английските вестници пишат, че да видите "ретроспекцията на Дейвид Хокни в Tate Britain е задължително" - но много автори забравят, че усещането от посещението на музея, което получава един обикновен човек, може да бъде много различно от опита на критика и журналиста. Няма да има шум и суматоха, опашки и най-вече входни такси.
Покупка на билети за един възрастен без отстъпка през уикенда за десетте най-популярни изложби в Лондон миналата година, щеше да струва £ 166,50 - от най-евтините билети за Хокусай в Британския музей - £ 12, до най-скъпият от £24 за изложбата, посветена на групата Пинк Флойд, в музея "Виктория и Албърт". Интересно е, че през последната седмица на работа на експозицията билетът за Пинк Флойд дори струва £30.
Статистиката отвъд океана и по-точно Ню Йорк за миналата година показва, че разходите за посещение на десетте най-популярни изложби там са почти същите като в Лондон - 168 паунда ( или 234 долара). В същото време в повечето музеи на града за разлика от Лондон, входният билет ви дава право да посещавате всички постоянни и временни експозиции. Крайната цена на билет за всяка от десетте изложби е $ 25, изключение е музеят Метрополитън, който до 1 март тази година работи по системата "платете, колкото искате" (и средната сума, която оставят гостите е $ 9). Сега посетителите от други градове плащат $ 25 за влизане, а старата система работи само за местните жители. Горното изчисление включва посещение на всяка изложба от топ 10 по отделно, но датите на някои от тях се засичат и те могат да се видят при едно посещение в музея.
В сравнение с изложбите в Париж, и двата предишни града не изглеждат много гостоприемни. Тук арт любителите плащат една трета по-малко от миналата година - само £ 111 (€ 126). В парижките музеи функционира система, подобна на американската, купувате един билет, който ви дава право да посещавате музея и временни изложби. Въпреки това, тези изчисления не включват разходите за пътуване на семейството плащане и, разбира се, задължителната чаша кафе и кроасан, за да се възстановите от преживения културен екстаз. Във всички музеи се продават билети с отстъпка (за студенти, пенсионери и т.н.), както и почти всеки един от тях имат програми за членство, но те са печеливши само с многократни посещения.
В Москва, посетителите ще трябва да платят два или три пъти по-малко, само 4500 рубли. ($ 72.16, или € 58.55). Отново, с един билет може да се разгледа, например, част от постоянната експозиция на музея Пушкин, Катедралния площад и временна експозиция. С един билет в Art Museum Мултимедия можете да видите всички отворени изложби, както и в частния "Гараж", въпреки че там показаното на първия етаж винаги е безплатно. В държавните музеи всяка трета неделя на месеца е безплатна. Изложбите в Манеж са напълно безплатни, винаги и за всички.
В София макар да няма официална статистика е ясно, че билетите за музеи са далеч по-ниски, а повечето изложбени зали работят без или със символичен вход. Цените за представителната експозиция „Квадрат 500“ са 10 лева без отстъпка, а за филиалите - „Двореца“, музей на социалистическото изкуство, Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство САМСИ и музей за християнско изкуство - Крипта на храм-паметник "Св. Александър Невски по 6 лева. Всеки четвъртък цената на билетите е 2 лева.
Посещения в къщите-музеи "Никола Танев", "Вера Недкова" и "Иван Лазаров" са само по предварителна заявка, но с цена от 3лв.
В НИМ цената също е 10лв., но музеят предлага комбинирани билети с Боянската църква (12 лв.) и Земенския манастир (14 лв.), като посещението може да се извърши в рамките на един месец или годишни музейни карти с 8 посещения за 20лв. или 4 за 10лв.
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Добавете коментар