НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Нов Ренесанс за творчеството на Кете Колвиц (24.07.2018)
 Кете Колвиц (1867-1945 г.) привлича вниманието на специалистите по няколко причини: качеството на работата й, богатите материали и тенденцията за по-голямо изследване на жените художници, които се третират като малцинство, сякаш всяко изключение доказва правилото.

Книгата „Кете Колвиц в Дрезден“ от изкуствоведите Франсин Кери и Макс Егремонт е забележително и необичайно издание, истински оригинален принос в историята на изкуството. То изследва в дълбочина не само работата на Колливиц, но и професионалната й връзка с учения, познавач и куратор Макс Лехс (1855-1938), който е бил директор на кабинета за графика, рисунки и фотографии на Държавните музеи в Дрезден (институцията сега се помещават в Residenz, кралският дворец в центъра на Дрезден). Самият той е изключителен експерт по ранните нидерландски отпечатъци, но вярва страстно в съвременното изкуство.

Лехс систематично купува творби на Колвиц и в крайна сметка създава колекция от няколкостотин отпечатъка и редица рисунки. Дрезден е първата обществена колекция, която събира графиките й, а обществения патронаж е решаващ фактор за нарастващата й репутация. Кореспонденцията на Лесх и Колвиц също е много любопитна и се публикува за първи път.

Кете Колвиц е дълбоко социално ангажиран художник и казва, че иска работата й да има ефект; особено тъжно и дълбоко иронично е, за нея като пацифист, че синът е бил убит през Първата световна война, а внукът й във Втората световна война. Нейните визуални образи пресъздават социално и икономически отчуждени хора, но са почти прекалено емоционални, фигурите на страданието все още действат макар и не с пълна сила. Тя хореографира сцените си брилянтно, но ужасите на цикъла й "The Weavers 'Revolt" (1892) и "The Seans War" (1903) вероятно са заглушени от постоянното излагане на такива ужасни сцени от медиите днес.

В книгата са описани и много отлични илюстрации, гравюри, литографии и дърворезби в различни държави от 1889 до 1922 г., с отделни и подробни надписи. Ясно е, може би по принуда, че тя самата е нейната най-добра тема; нейните автопортрети (над 100 в нейната работа като цяло) се нареждат сред най-добрите поредици. Кете Колвиц е красива, но липсата на претенция и поза я карат да създава изображения на себе си по изключително емоционален начин, ние почти чувстваме, че споделяме пространството с нея.

Междувременно „Портретът на художника“ - колекция от 40 графики на Колвиц, които са събрани с много заеми, е на турне в Англия и идва в Лондон през 2019 г. Това е наследството на легендарния куратор Камбъл Доджон (1867-1948) приятел и колега на Лехс. Всички елементи са тук, социален протест, фокус върху майчинството и велики автопортрети. Налице е брилянтно биографско есе, богат на исторически контекст от Макс Егремонт и финият разказ за художествената траектория на Колвиц.

.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!