Проектът не е предназначен само за публичен ресурс, но и като инструмент за музеите, колекциите им и тяхното куриране. „Когато започнете да питате музеите какви произведения на жени имат е изненадващо колко малко от тях имат тази информация на достъпно място“ споделя директорът на „Advancing Women Artists“ - Линда Фалконе.
Стартирала миналата година базата данни е достигнала до повече от 2 000 институции досега и понастоящем има записани 643 художнички, включително такива недостатъчно познати имена като френската портретна художничка Сезарин Хенриет Флор Дейвин-Мирваул (1773-1844) и монахинята художник от 18ти век Сор Хуана Беатрис де ла Фуенте. Целта е проектът да стане най-изчерпателният източник на информация за произведения на изкуството дело на жени“. Той е насрочен да бъде достъпен за широката публика следващата година.
„A Space of One’s Own“ е кръстена на есе на Вирджиния Улф от 1929 г. „A Room of One’s Own“ - смятано за фундаментален текст във феминистката мисъл - е идеята на основателя на фондацията „Advancing Women Artists“, Джейн Форчън, която почина през септември на 76-годишна възраст. Фондацията бе създадена, за да отбележи постиженията на италианските художнички.
Тазгодишното списание Frieze Masters е посветено на творбите дело на жени в историята на изкуството, от художнички и писателки до кураторки и историци, както и техните безбройни борби и постижения - включително директори на водещи музеи, които номинират важни творби от колекциите им, както и творби на художничката Мери Касат, пионер на бразилските модернистки, и почит към жените основателки на Кралската академия Ангелика Кауфман и Мери Мозер.
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Добавете коментар