Изложбата разглежда семейните и дипломатическите връзки между Великобритания и Русия и техните кралски къщи за период от 300 години, започвайки с посещението на Петър Велики във Великобритания през 1698 г. „Russia: Royalty & the Romanovs“ е първата изложба на кралската колекция, която разкрива исторически връзки чрез декоративно изкуство, картини, бижута, костюми, книги, писма и фотографии, много от които са на показ за първи път.
63-годишното царуване на кралица Виктория я среща с четирима руски императора. След посещението си в Англия през 1844 г. Николай I поръчва огромен портрет на себе си, облечен в униформа на руската кавалерска гвардия, като подарък за кралицата. Картината е почти три и половина метра висока и е разположена в силно украсена рамка с руски императорски орел във всеки ъгъл. Две години по-късно Франц Ксавер Винтерхалтер рисува портрет на младата кралица Виктория и принца на Уелс, нейния бъдещ наследник. Петгодишният "Бърти" носи свободно прилягащо облекло, описано като неговото "руско облекло", което се смята, че е подарък от императора.
Любопитен акцент е историята как император Александър I посещава Лондон през 1814 г. и присъствието му несъмнено е повлиява на модата. Роклята в руски стил, принадлежаща на принцеса Шарлот, дъщеря на Джордж IV, например има талия с приплъзване, за да улесни бременността на принцесата, както се вижда в портрета й от Джордж Доу от 1817 г. Принцеса Шарлот почива по време на раждането на детето й и е много оплаквана от британската общественост. Смята се, че роклята е оцеляла, тъй като е била особено ценна в трагичните обстоятелства.
Емблематичните произведения на Карл Фаберже пък илюстрират споделения патронаж на известната бижутерия от британските и руските кралски семейства в началото на 20 век, когато те често се обменяли като подаръци. Най-значимите добавки към произведенията дело на Фаберже в кралската колекция са направени от крал Джордж V и кралица Мери, които са закупили „Кошница с цветя“, „Колонада“ и „Мозаечни яйца“ през 30-те години на миналия век. Първоначално яйцата били поръчани от Николай II, последният император на Русия, за съпругата му Александра Фьодоровна.
Russia: Royalty & the Romanovs е в Бъкингамският дворец от 9 ноември 2018 до 28 април 2019 г., заедно с „Shadows of War: Roger Fenton's Photographs of the Crimea, 1855“
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар