„Открихме, от другата страна на Атлантическия океан - кичур с историческа маркировка „Les Cheveux de Leonardo da Vinci“ - тази изключителна реликва ще ни позволи да търсим ДНК” казват Алесандро Вецоси, директор на музея и Агнесе Сабато, президент на фондация "Леонардо да Винчи", в изявление.
Кичурът коса ще бъде представен и на пресконференция в библиотеката Леонардиа във Винчи в четвъртък, когато в Италия, и по света ще се провеждат тържества, за да се почете паметта на художника.
„Тази историческа реликва остава скрита в американска колекция“, казва Вецоси. "Сега ще бъде изложена за първи път, заедно с документи, удостоверяващи нейния древен произход."
През 2016 г. Вецоси и Сабато, които са куратори на изложбата "Леонардо на живо" в музея "Ideale", обявиха, че са идентифицирали прекъсната родствена линия от полу-брата на да Винчи - Доменико, от 35 мъжки потомци, които живели предимно в района на Тоскана.
„Тази реликва е това, от което се нуждахме, за да направим историческите ни изследвания още по-солидни от научна гледна точка“, каза Сабато. "Планираме да извършим ДНК анализ и да го сравним с потенциални живи потомци на Леонардо, както и с костите, открити в погребенията на да Винчи, които сме идентифицирали през последните години."
Сабато добави, че изследването на ДНК на да Винчи може също да разреши противоречия относно „неговите предполагаеми останки в гробницата в Амбоаз, Франция“.
Първоначалното погребение на художника е в параклиса на Сен Флорентин в Шато д'Амбоаз в долината на Лоара във Франция, но то е разрушено по време на Френската революция. Костите са преместени от там и погребани в по-малкия параклис на замъка Сен-Хюбърт, но има само презумпция, че това са останките на Да Винчи.
В понеделник в Амбоаз, в долината на Лоара, започнаха честванията на да Винчи. Ренесансовият гений е роден като незаконен син на нотариус, никога не е бил женен и нямал преки потомци. Той напуска Италия на 64 години, за да се присъедини към двора на френския крал Франсис I.
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Добавете коментар